Provozování vozidla na pozemních komunikacích je spojeno s jednou základní povinností. Tu bezpochyby zná každý majitel auta a řidič, nebo by alespoň měl. Je to nutnost uzavřít povinné ručení. Pod názvem této služby si můžete představit jednoduchou definici, a tou je pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Tato škoda však nikterak nesouvisí s vámi samotnými, nýbrž s třetími osobami, jimž takovou újmu uděláte. A to jak zdravotní, tak majetkovou. Právě z povinného ručení pak budou hrazeny následné škody. Povinné ručení je službou, která má velice široký rozsah. Je ale pravdou, že spousta svátečních řidičů, jež využívají automobil ojediněle na této pojistce šetří. Jenže, volba nejlevnějšího povinného ručení uhrazeného jen kvůli tomu, abyste splnili zákonnou povinnost nemusí být tou nejlepší. O tom vás ostatně mohou přesvědčit následující řádky.

Zvedněte si pojistné limity plnění

Když budete v pojišťovně požadovat tu nejlevnější pojistku na auto, pak vám pojišťovací společnost nabídne pravděpodobně to nejnižší plnění ve výši 35 000 000 Kč. Jeden by si řekl, to je peněz, vždyť tolik škody ani nemohu udělat. Opak však může být pravdou. Pokud způsobíte někomu škodu na zdraví, mohou se výsledné účty šplhat ještě mnohem výš, což mimochodem dokazují i studie v tomto segmentu. Proto si raději připlaťte a jako minimální strop berte pojistné plnění ve výši 50 000 000 Kč. O něco větší hranice 75 000 000 Kč už je dnes běžným standardem.

Myslete na přední sklo

Další výdaj, jemuž se spousta řidičů rychle vyhne. Ano tento příplatek stojí pár stokorun ročně navíc, ale víte vůbec, kolik stojí přední sklo u vašeho vozu, kdybyste si jeho výměnu museli hradit sami? Jsou to řádově tisíce a u některých dražších aut částky přesahující 15 000 Kč až 20 000 Kč. To už si hodně rozmyslíte, zda raději nesjednáte připojištění předního skla za 700 Kč ročně. Náhoda si nevybírá a odlétající kamínek od protijedoucího vozu může skončit i na vašem čelním skle.

Začněte krýt i škody na vlastním vozidle

Nejlevnější povinné ručení v žádném případě neochrání váš vůz, potažmo majetek. V mnohých případech to může být na hranici, aby vůbec ochránilo ty, které na silnicích zraníte nebo jim poškodíte automobil. Proto stojí za zvážení, zda si k povinnému ručení nepořídit tu nejhlavnější doplňkovou službu. A tou je havarijní pojištění. Ano, za něj si rozhodně připlatíte, ale máte jistotu, že pokud budete mít nehodu, pak škody na vlastním voze nebudete hradit ze svého, ale udělá to za vás pojišťovna. A to se mimochodem týká také zdraví osob, jež budete přepravovat. Určitou alternativou pak může být havarijní pojištění na míru, to znamená, že si vyberete jen některé druhy připojištění, o něž budete mít skutečně zájem. Mezi ně patří tyto.

  • Pojištění proti přírodním živlům, jakými jsou například kroupy, záplavy apod.
  • Pojištění proti poškození vozidla zvěří. Nejeden řidič se už v noci vyhýbal srnce nebo divokému praseti
  • Odtah v případě poruchy vozidla na cestě, což není nic neobvyklého
  • Asistenční služby, které vám mohou pomoci na silnicích nejenom v České republice, ale také v zahraničí

Jak můžete správně tušit, základní a nejlevnější povinné ručení se mnohdy nevyplatí a není žádnou sázkou na jistotu. Když už musíte splnit zákonnou povinnost, tak si nechte udělat pojistku na míru, jež bude stát opravdu za to a bude pokrývat alespoň na to nejhlavnější.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…