Pokud jste se dostali do situace, kdy jste ztratili své stálé zaměstnání, může se velmi brzy stát, že budete potřebovat finanční půjčku. Jak se v takové situaci chovat? Má půjčka opravdu smysl a je jediným řešením? A pokud ano, jak si půjčit peníze s co nejmenším rizikem? V našem srovnání půjček pro nezaměstnané se vám pokusíme dát dnes jasné odpovědi.

Jak si půjčit zodpovědně při ztrátě zaměstnání?

Potřebujete půjčit opravdu nezbytně?
Velmi dobře zvažte, zda-li je půjčka opravdu jediným řešením nastalé situace.
Nejprve za rodinu a pak do banky
Pokud je to možné, zkuste se nejprve s prosbou o půjčku obrátit na rodinu, případně nejbližší přátele. Pokud taková možnost není, zajděte následně s žádostí o půjčku do banky (nebo využijte srovnávač půjček). Takový způsob půjčení peněz je bezpochyby nejbezpečnější.
Raději méně, než více
Vždy si půjčte radši menší finanční částku – pouze na to nejdůležitější. Každá půjčená stokoruna navíc vás bude stát při splácení mnohem víc – pamatujte na to!
Informujte se na výši poplatků a sankcí
Důležitým parametrem pokud chcete srovnávat více půjček je RPSN. Ptejte se hlavně na výši celkové splatné částky, případné poplatky za vyřízení půjčky, dále na všechny podmínky splacení a nezapomeňte si rovněž zjistit možnosti prodloužení splatnosti půjčky (a s tím související výši příslušných poplatků). Méně příjemnou otázkou (ale při ztrátě zaměstnání o to důležitější) je výše sankcí za pozdní splacení apod.
Vždy splaťte nejprve půjčku
Jak se často říká „i kdyby na chleba nebylo“, splacení půjčky musí mít vždy absolutní přednost. I sebe výhodnější půjčka je vždy stále ještě poměrně drahým závazkem. Čím rychleji půjčku splatíte, tím lépe.
Nikdy nesplácete půjčku další půjčkou
Jedna z nejznámějších dobrých rad, kterou opakuje mnoho článků i doporučení odborníků, přesto ale není ani zdaleka samozřejmostí. Půjčku nikdy nesplácejte dalším závazkem, cesta do dluhové pasti se tímto otevírá a blíží velmi rychle.
Problémy se splácením hlaste
Velkou chybou by bylo potíže se splácením před poskytovatelem půjčky tajit a nebo ještě hůř hrát tzv. „mrtvého brouka“. Potíže proto hlaste co nejdříve, řešení obvykle existuje (např. odložení splátky nebo prodloužení doby splatnosti).

Půjčka pro nezaměstnané

Pamatujte, že půjčit si peníze i jako nezaměstnaný, je možné a nabídek na trhu více než dost. Zejména nebankovních půjček je v této kategorii více než dost. Zdánlivá dostupnost půjčky pro každého je však o to zrádnější. V situaci, kdy je žadatel o půjčku nezaměstnaný je však o to „zranitelnější“ a náchylnější k nezvladatelnému pádu do dluhové pasti. Půjčka by v takové situaci měla být opravdu krajním řešením – což ale ostatně platí i o všech jiných životních situacích. Finanční půjčku proto opravdu dobře zavažte, řiďte se doporučeními uvedenými výše a vybírejte pouze z nabídky doporučených a prověřených poskytovatelů – předejdete tak komplikacím.

Online půjčky pro nezaměstnanéDalší zdroje

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…