O významu povinného ručení se nemá cenu jakkoliv zdlouhavě rozepisovat. Každý určitě ví, k čemu slouží. Vedle toho ale spousta lidí žije v domněnkách, které jsou spojeny s tímto typem pojištění. Jde o časté mýty, kvůli nimž se pak hodně zákazníků dostává do zbytečných problémů nebo se vystavuje nejrůznějším sankčním poplatkům.

Pojistník a majitel vozu jsou jedna a ta samá osoba

To každopádně není pravda. Dnes můžete být majitelem vozidla vy a povinné ručení necháte napsat na svého známého. Důvodu je hned několik. Tím nejzásadnějším je fakt, že někteří lidé mají odjeto spoustu let a disponují tak značnými bonusy než ti, kdo jezdí krátce. Proto se pojistníkem občas stává například otec a majitelem vozidla je syn. Ten tímto způsobem ušetří na pojištění.

Povinné ručení automaticky zanikne v okamžiku, kdy jej přestanu platit

Držet se této informace rozhodně není dobré, o tom byste se přesvědčili záhy. Pokud neplatíte pravidelné platby, pak to ještě neznamená, že je povinné ručení ukončeno. K tomu musí dojít na popud žádosti od klienta, a to na konci platnosti smlouvy. Jinak tomu samozřejmě je při prodeji, odhlášení vozu, apod.

Povinné ručení se platí jen v okamžiku aktivního využívání vozidla

Další omyl způsobující následně řadu nepříjemností. Pokud přestanete s automobilem jezdit, určitě nepřestávejte platit povinné ručení. K tomu musí dojít například tím, že odevzdáte značky do depozitu a takovou informaci nahlásíte na pojišťovně.

Po prodeji vozu bude platit povinné ručení nový majitel automaticky

Část tohoto podtitulku je bezpochyby pravdivá. Ano, nový vlastník vozu by měl platit povinné ručení. Nejde však o nic automatického. Pokud vlastní pojišťovně nenahlásíte změnu majitele vozu, budete za tuto služby platit stále dál.

Povinné ručení je platné ještě 14 dní po jeho ukončení

V žádném případě. Tato čtrnáctidenní lhůta vznikla pravděpodobně z jiné situace a s pojištěním vozu nemá nic společného. V okamžiku, kdy ukončíte pojištění, vůz není chráněn touto zákonnou službou a vy se vystavujete tomu, že budete platit sankční poplatky za nepojištění automobilu.

V bazaru není třeba platit povinné ručení

I v tomto případě jde o polovičatou pravdu. Ano, povinné ručení nebudete hradit v okamžiku, kdy vůz plně prodáte autobazaru a takovou informaci nahlásíte na své pojišťovně. Jestliže se ale bavíme o komisním prodeji, jde o značnou mýlku. Pokud vůz jen vystavíte v autobazaru, aby se rychleji prodal, musíte i nadále platit zákonné pojištění.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…