SOLUS je sdružením právnických osob, které sdílejí informace o neplatících zákaznících za účelem ochrany členských společností a samotných zákazníků před neuváženým zadlužováním. Jedná se o registr jehož členem jsou banky, telefonní operátoři, leasingové společnosti, poskytovatelé plynu a elektřiny. Jak dosáhnout vymazání ze SOLUSu?

Co je SOLUS?

SOLUS je registr v němž si členské společnosti sdílejí a vyměňují informace o zákaznících, kteří mají problém se splácením jejich služeb. Dostat se do tohoto registru nemusí být složité, např. u telefonního operátora stačí být dvě vyúčtování služeb v prodlení a zápis bude proveden. Mít zápis v registru pro klienta může znamenat, že například nezíská půjčku, nebo bude vyhodnocen jako rizikový a bude mu nabídnut nevýhodný úrok. Některé společnosti pak nemusí smlouvu o poskytování služeb uzavřít vůbec. Záznam v SOLUSu zkrátka významně komplikuje život.

Jak zjistím, že mám záznam v SOLUSu?

Je to vcelku jednoduché. Zjištění, zda-li máte záznam v SOLUSu provedete návštěvou webové stránky www.solus.cz, zde vyplnít své osobní a kontaktní údaje a vše stvrdíte úředně ověřeným podpisem (což je možné na většině poboček České pošty). Výpis ze SOLUSu je placený, obdržíte ho buď poštou na požadovanou adresu, nebo SMS zprávou (sami si následně vyberete). Majitelé chytrých telefonů s operačním systémem Android si mohou v obchodu Google Play stáhnout i aplikaci pro přístup k registru.

Jak dosáhnout vymazání ze SOLUSu?

Postup je v principu jednoduchý, ale nemusí být ve výsledku vůbec snadný a krátký. O registrech dlužníků platí dvojnásob, že je vcelku snadné do nich „spadnout“, ale složitější se z nich dostat ven. Řada společností totiž záznam udržuje v databázi ještě několik let po splacení dluhu.

  • Zjistěte, která společnost a kvůli které pohledávce do registru vložila záznam.
  • Dlužnou částku neprodleně splaťte v plné výši (nejspíš budete muset kontaktovat danou společnost a nechat si vyčíslit celý dluh včetně všech úroků z prodlení a to k určitému datu).
  • Máte-li s danou společností podepsanou nějakou smlouvu, vypovězte ji.
  • Spolu se zrušením smlouvy zašlete také odvolání souhlasu se zpracováním osobních údajů (na základě dřívějšího souhlasu se zpracováním těchto údajů má společnost práva nakládat s vašimi osobními údaji).
  • Požádejte registr SOLUS o vymazání vašich údajů.
  • Nedojde-li k odstranění záznamu, obraťte se na Úřad pro ochranu osobních údajů (webové stránky naleznete na adrese www.uoou.cz) s žádostí o zajištění opatření k nápravě.
  • Později se můžete obrátit i přímo na soud.

Mohu získat půjčku se záznamem v registru?

Ano i ne. Bankovní půjčku nezískáte, nemusíte zkoušet ani podávat žádost. Všechny české banky totiž vyžadují bezdlužnost a registry dlužníků (nejen SOLUS, je jich více) důsledně kontrolují. Půjčku v bance tak bohužel nezískáte. Řešením ale jsou nebankovní půjčky bez kontroly registru, těch je na trhu velké množství a rozhodně neplatí, že jsou všechny podvodné, či vysoce nevýhodné. Stačí pouz obezřetně vybírat, porovnávat nabídky, důkladně číst návrhy smluv a až po té podepisovat.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…