Refinancování půjčky se stává čím dál více vyhledávanou službou. Má to jasný důvod. Lidé v minulosti uzavřeli úvěrové smlouvy, které byly už kdysi nevýhodné nebo jsou nevýhodné až nyní vůči současným nabídkám. Pakliže spadáte mezi takové klienty, určitě nevěste hlavu, že budete muset platit vysoké měsíční splátky, dokud částku v plné výši neuhradíte. Tak to rozhodně není. Tuto situaci si můžete ulehčit prostřednictvím refinancování půjčky. Jde ve své podstatě o to, že nahradíte svůj starý úvěr půjčkou novou, která je lepší jak z pohledu splátkových podmínek, tak dalších věcí.

Podle čeho hledat refinancování půjčky?

Na počátku všeho byste si měli uvědomit několik základních faktorů. V první řadě se podívejte na to, kolik zaplatíte za předčasné splacení původní půjčky. Tato suma se totiž výrazně promítne do nového úvěru. S touto informací nezapomeňte kalkulovat v okamžiku, kdy budete porovnávat výhodnost vašeho nového úvěrového řešení. To poznáte tak, když se zaměříte na pár důležitých bodů nové půjčky.

  • Velikost poskytované sumy
  • Výše úrokové sazby
  • Poplatky

Spousta bankovních i nebankovních společností je schopna nabídnout vám refinancovaný úvěr v řádu několik stovek tisíc korun. Vždy se bude jednat pouze o to, zda jste dostatečně solventním klientem a budete schopni své budoucí finanční závazky řádně a včas splácet. Velkou roli sehrává i maximální doba splatnosti, která se naopak promítne do výše nové měsíční splátky. Ano, v rámci refinancování si můžete prodloužit dobu splácení a vámi zvolený úvěr tak nabyde zcela jiných rozměrů. Třeba i tím, že si půjčíte peníze navíc.

Sledujete výši RPSN, ta je rozhodující!

Při kontrole velikosti úrokové sazby si dávejte pozor, na základě jakého úroku vybíráte novou půjčku. Rozhodně by to neměl být klasický úrok, ale hodnota RPSN, jež v sobě zahrnuje také přidružené poplatky a je mnohem objektivnější hodnotou. A pokud byste přece jenom řešili klasický úrok, hledejte informace spojené s poplatky. I to jsou další vícenáklady na změnu současného poskytovatele úvěru a rozhodují o tom, zda se vám vyplatí vydat se touto cestou. Nejvíce přihlížejte k platbám, jakými jsou poplatek za poskytnutí půjčky, poplatek za vedení úvěrového účtu a poplatek za předčasné splacení.

Refinancování půjčky na internetu

Když už z větší části víte, jak postupovat při výběru nové půjčky a na co si máte dát pozor, neměla by vám chybět ani informace o tom, kde provést samotné refinancování úvěru. Recept na to je velice jednoduchý. Určitě jej zbytečně nehledejte na pobočkách bank a nebankovních společností, protože byste jich museli obejít opravdu velké množství, než se dopracujete k tomu nejvýhodnějšímu řešení na trhu. A o to přece každému jde.

Stačí, když využijete internetových srovnávacích serverů, které vám pomohou s výběrem. To znamená, že na základě vámi zadaných údajů o původní nevýhodné půjčce předloží nabídku všech nových úvěrových řešení. Ty si pak můžete seřadit na základě odlišných kritérií, včetně hodnoty RPSN. Ta se podle praxe stane pravděpodobně vaším rozhodujícím elementem. Ve výsledku stačí dokončit objednání skrze internetovou žádost. Obávat se nemusíte ani složité administrativy, protože společnosti obvykle provedou proces refinancování půjčky za zákazníka. To znamená, že ve výsledku nejenomže ušetříte peníze, ale vyhnete i papírování a ztrátě drahocenného času.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…