Češi jsou národem, který má poměrně kladný vztah k úvěrům libovolného typu. Je to přes 80 % obyvatel, jenž je schopno si půjčit na libovolné věci nebo dokonce aktuálně půjčku využívají. Možná vás bude zajímat, na co si lidé v dnešní době půjčují nejvíce? Této otázce se věnovala už řada nejrůznějších studií a průzkumů. My vám nyní přinášíme alespoň základní orientační výsledky prozrazují mnohé.

Za co lidé utrácí nejvíce

Jak asi každý čtenář tohoto článku správně tuší, pomyslný vrchol získaných výsledků bude okupovat dlouhodobější investice. A tou je jak jinak než vložení peněz do bydlení, ať už jde o rekonstrukce, nákupy nemovitostí nebo samotné výstavby. Aktuálně neřešíme, zda jde o bankovní či nebankovní produkty. Do bydlení vkládá peníze více, jak 55 % oslovených.

Zhruba jedna polovina z tohoto výsledku se přiklání k nákupu auta. Jednoznačně vedou automobily, dále jsou to také motocykly. Nejčastěji jsou využívány speciální půjčky na auta nebo leasingy, jež přináší trochu odlišný model financování. S přibližně 15 % se na třetí příčce usadila investice do vlastního zdraví. Ano, některé z vás to možná překvapí, ale spoustu lidí si vezme úvěr na léčbu, operaci a podobné úkony. Jde o takovou pomyslnou investici do sebe sama. V sestupném žebříčku dalších položek by šlo samozřejmě pokračovat:

  • Nákupy elektrospotřebičů a vybavení domácnosti
  • Opravy nejrůznějších věcí v interiéru, spotřebičů, automobilů apod.
  • Financování vlastního vzdělání, především toho vysokoškolského

Za co lidé utrácejí nejméně?

Seznámit bychom vás měli i s nejméně vyhledávanými investicemi u lidí. Z následujících výsledků do jisté míry vyplývá, že spousta občanů se k úvěrování libovolného typu staví zodpovědně, což je samozřejmě správně. Dokazuje to fakt, že nejméně dotázaných by si půjčilo na provozní náklady domácnosti a nečekané výdaje. I když ty je třeba také řešit určitým způsobem. Lidé nemají potřebu půjčovat si na vánoční dárky, oblečení, dovolené a podobné rozmary, které z dlouhodobého hlediska nemají žádnou hodnotu a mohou se stát pouze cestou do dluhové pasti. Pakliže bychom o uvedených situacích měli hovořit procentuálně, bude to kolem 5 – 6 % lidí.

Správný model úvěrování

Ať už spadáte do jakékoliv kategorie zájemců o půjčky libovolného typu, vždy byste se měli držet několika zásad. Teprve pak nabyté peníze splní svůj účel a nezavedou vás do dluhové pasti. Minimálně dbejte na to, abyste si půjčovali od prověřených poskytovatelů, kde vám nehrozí žádné skryté poplatky navíc a příliš vysoké úrokové sazby. Půjčujte si jen na důležité věci a v takové míře, abyste své závazky byli schopni bez problému vrátit. Ideální, pokud si budete moci nastavit velikost měsíční splátky, jež v žádném případě neohrozí váš rodinný rozpočet.

Ještě, než se zaměříte na bankovní či nebankovní online půjčky, berte v potaz také možnost půjčit si od rodiny. Tyto finanční výpomoci jsou obvykle oproštěni od jakýchkoliv úroků navíc a mohou vám také pomoci. Jestliže chcete patřit mezi spokojené uživatele půjček, pak je dobré, pokud budou vaše potřeby investice alespoň částečně odpovídající výše zmíněnému zájmu ostatních lidí.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…