Pojem finanční rezerva je občanům vtloukán do hlavy již dlouhá léta. Všemožné instituce doporučují lidem vytvářet si finanční rezervy na horší časy. To znamená odkládat si část výplaty bokem, ať už na bankovní či spořicí účet, kde k takovým penězům bude rychlý přístup. Třeba pro případ nenadálých výdajů, rozbitého spotřebiče v domácnosti, opravy automobilu nebo nemovitosti. Možností je určitě více než dost.

Část lidí si rezervy vůbec netvoří

Je však pravdou, že reálně se takového doporučení nedrží zcela každý a spousta lidí uvažuje i trochu jiným směrem – velmi rizikovým. Finanční rezervu si nebudou tvořit ze svého pravidelného příjmu, ale spolehnou se na bankovní či nebankovní úvěry. Z toho tedy plyne zásadní otázka. Může být půjčka vůbec adekvátní finanční rezervou? Na to vám odpovíme v následujících řádcích.

Finanční rezerva v podobě úvěru

V potaz pochopitelně nepřipadají klasické spotřebitelské úvěry, ale jiné typy finančních produktů, které se svým charakterem co možná nejvíce přizpůsobují klasické finanční rezervě. To znamená, že peníze budete moci čerpat kdykoliv, když je to zapotřebí, a to bez zbytečných zdržovacích procesů.

  • Kreditní karty
  • Kontokorenty

V obou případech jde o tzv. virtuální finanční rezervy. Na počátku všeho dojde k před-schválení určitého peněžního obnosu, jenž budete moci využívat opakovaně vždy, když to bude nutné. Následně jej musíte splatit.

Pro a proti úvěrové finanční rezervy

Na první pohled by si jeden mohl říci, že to je vlastně dobré. Nemusím si dávat cokoliv stranou a udržovat rodinnou pokladnici stále plnou. Pro peníze lze v případě potřeby sáhnout do banky nebo k nebankovní společnosti. Jenže právě zde vyvstávají jisté výhody a nevýhody.

Čtěte také: Konsolidace od České spořitelny

Mezi výhody patří rozhodně fakt, že na počátku všeho projdete pouze jednou schvalovacím procesem a pak už máte daný produkt stále platný a peníze čerpáte kdy je třeba. Například v rámci kreditních karet můžete získat bezúročné období, během něhož neplatíte žádný úrok navíc. Dále jsou to slevy u nejrůznějších obchodníků, peníze nazpět za zrealizované nákupy na daných místech či nadstandardní bonusy spjaté s cestováním. Například vstupy do letištních salonků. Zde však výhody virtuálních finančních rezerv asi končí.

Počítat totiž musíte s tím, že pokud využijete peníze z finanční rezervy v podobě úvěru, budete při splácení platit odpovídající úrokovou sazbu. A ta zdaleka není u kontokorentu nebo u kreditních karet po uběhnutí bezúročného období zrovna nejnižší. Mnohdy dokonce převyšuje běžné půjčky. Takže ano, finanční rezervu sice máte, ale zaplatíte za ni více, než kdybyste čerpali ze svého. Na druhou stanu je pravda, že úroky jsou vždy účtovány pouze z čerpané částky.

Potřeba utrácet peníze z finanční rezervy

Jenom málokdo by odolal tomu, nesáhnout po uspořené finanční rezervě i mimo scénáře spojené s nečekanými výdaji. Například, když si chcete udělat radost a už vás nebaví na danou věc šetřit několik dalších měsíců. Pokud to uděláte v rámci vlastních úspor, budiž. Jestliže to samé provedete u úvěrového produktu vnímaného jako finanční rezerva, opět přeplatíte peníze navíc. Takže i v tomto směru vzniká určité riziko zbytečně vysokých výdajů. Každý by se tedy měl zamyslet sám nad sebou, jaký model finanční rezervy je vhodný právě pro něj. Dostupné jsou jistě oba. Zbytek už hodně závisí na zvyklostech a schopnostech zacházení s finančními prostředky.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…