Kreditní karty jsou v dnešní době jednoduše trendy a přišla jim na chuť už velká spousta lidí. A pokud je zrovna nevyužíváte, určitě jste o nich minimálně slyšeli. Pozor si však dejte na to, zda se bavíte opravdu o kreditních kartách. Spousta lidí je totiž snadno zaměňuje za karty debetní. Mezi nimi je ale značný rozdíl. To vám ostatně osvětlí následující kapitola.

Kreditní karta není to samé, jako debetní karta

Řada lidí vidí platební kartu a hned ji nazývá, jako kreditní. Ovšem, není tomu tak ve všech případech. Kreditní karta je ta, která vám umožňuje čerpat finanční prostředky banky. Peníze jí následně splácíte a využíváte jejích výhod. Naopak debetní karta je ta, jíž obdržíte ke svému bankovnímu účtu. Při jejím používání pracujete pouze se svými vlastními penězi, nikoliv s těmi, jež vám zapůjčí banka. V celkovém souhrnu tedy lze tvrdit, že kreditní karta je ve své podstatě úvěrovým produktem přinášejícím peníze nad rámec vašich běžných úspor a zůstatkové částky na bankovním účtu.

Kreditní karta dokáže ušetřit peníze

Nyní se pojďme věnovat tomu hlavnímu, o čem by měl pojednávat tento článek. První jeho část budeme věnovat tomu, že s kreditními kartami lze ušetřit nemalé množství finančních prostředků. Možná se nyní ptáte, jak je toho dosaženo? Je to způsobeno prostřednictvím nejrůznějších slev. Tyto slevy získáváte především u vybraných obchodníků. Zjednodušeně řešeno, při placení kreditní kartou za daný sortiment obdržíte část peněz nazpět. To je ale teprve začátek vašeho šetření.

  • Slevy lze využívat v rámci nejrůznějších obchodů – sport, restaurace, nábytek, oděvy, potraviny apod.
  • Slevy dosahují odlišné výše, v průměru se však můžete těšit až na 2 % z nákupu nazpět
  • Kreditní karty jsou spojeny s širokou partnerskou sítí obchodů

Ve prospěch kreditní karty hovoří fakt, že i když nemáte finance na účtu, stále můžete platit za zboží a služby libovolného typu. Peníze máte zkrátka neustále při sobě. A to nejenom v České republice, ale také v zahraničí.

Kreditní karty se mohou prodražit

Není však všechno zlato, co se třpytí. Pokud uvažujete o tomto platebním nástroji, určitě byste měli znát i jeho úskalí, respektive odvrácenou stranu. Při používání kreditní karty si dejte pozor například na výběry z bankomatů. K tomu na rozdíl od debetních karet tento produkt rozhodně neslouží. Ne, že byste takový výběr nemohli provést, to ano. Ale jeho cena v řádu desítek korun vás jistě nepotěší. A to nehovoříme o situaci, kdy byste se k penězům chtěli dostat přes bankomat v zahraničí.

Dále si pohlídejte jednu z předností kreditní karty. Tou je bezúročné období, během něhož máte možnost svůj závazek splatit a vyhnout se jakýmkoliv úrokovým sazbám. Jenže v tomto případě zbystřete hned dvakrát. Pokud překročíte bezúročné období v délce trvání cca 40 – 55 dnů, počítejte s vysokou úrokovou sazbou. Poté se vám čerpání peněz opravdu prodraží. Druhým problémem může být orientace v tom, do kdy máte peníze z kreditní karty splatit. Bezúročné období totiž začíná platit vždy první den v měsíci a končí v odpovídající den v měsíci následujícím. Takže, když budete čerpat peníze až 25. den v tomto období, z bezúročné lhůty například 50 dnů vám zbyde už jen 25 dnů. Na takové věci si dávejte pozor, protože úrok nad 20 – 25 % není ničím neobvyklým. Pak můžete dospět do stavu, že se vám kreditní karta jednoduše nevyplatí.

Kreditka ano či ne?

Kreditní karta je bezpochyby přínosným platebním nástrojem. Její výhodnosti však využijí jen ti zákazníci, kdo se ji naučí správně používat. V okamžiku, kdy pochopíte hlavní potenciál tohoto produktu, máte šanci ušetřit finanční prostředky.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…