Změny na trhu se spotřebitelskými úvěry (blíže jsme o nich nedávno psali v článku Jaké změny kolem půjček probíhají od 1.12.2016? Co znamenají pro zájemce o úvěr?) se již během několika týdnu dotkly celé řady nebankovních poskytovatelů, kteří se rozhodli svou činnost na trhu ukončit. Které společnosti to jsou a jaké jsou adekvátní náhrady? Více se dozvíte v dnešním článku.

Kde už si peníze nepůjčíte?

Fast Cash a eCredit patřili mezi zástupce nebankovních půjček a svou velikostí patřili mezi ty malé. Fast Cash nabízel půjčku do 4000 Kč s krátkou dobou splatnosti, jednalo se tak o klasického zástupce tzv. půjček před výplatou. eCredit nabízel půjčky s výrazně delší dobou splatnosti a také vyšším úvěrovým limitem – až do 70 000 Kč. Oba poskytovatelé zřejmě nedokázali splnit požadavky na ně kladené a skončili jen krátce po nabytí účinnosti zákona.

Alternativní půjčky


Poskytovatelé, kteří pozastavili svou činnost

Netcredit a Perfect Money patřili mezi poměrně známé poskytovatele nebankovních půjček. Oba v tuto chvíli mají na webových stránkách uvedenou informaci o pozastavení příjmu nových žádostí (pro stávající klienty to samozřejmě nic nemění na povinnosti splatit své závazky). Zda-li to bude znamenat faktický konec obou úvěrů, anebo se teprve chystají na zavedení požadovaných změn, ukáže čas. Oba poskytovatelé se zaměřovali na krátkodobé půjčky se splatností do 30 dnů.

Kdo může poskytovat nebankovní úvěry?

Změny, které přinesl § 10 zákona č. 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru definuje nové požadavky na nebankovní poskytovatele úvěrů, například vyžaduje následující:

  • je akciovou společností, evropskou společností, nebo společností s ručením omezeným
  • má sídlo i skutečné sídlo na území České republiky
  • má počáteční kapitál alespoň ve výši 20 000 000 Kč
  • má průhledný a nezávadný původ finančních zdrojů

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…