Cestování do zahraničí by mělo být vždy spojeno s uzavřením vhodného cestovního pojištění. Tuto nutnost jistě není třeba komukoliv zdlouhavě vysvětlovat. Je to právě pojištění tohoto typu, které vás ochrání v případě, že se vám za hranicemi České republiky něco stane. Zlomíte si nohu, budete muset vyhledat lékařskou péči při bolení zubů a podobné věci. Tohle všechno stojí desítky tisíc korun, a pokud máte to správné cestovní pojištění, tyto náklady za vás uhradí vámi zvolená pojišťovna. V opačném případě si vše platíte sami, což může být doslova likvidační.

Pojištění přizpůsobte charakteru dovolené

Při uzavírání pojistné smlouvy vždy přihlížejte k tomu, v jakém duchu se vaše zahraniční cesta bude odehrávat. Je velký rozdíl v tom, jestli jedete k moři relaxovat a povalovat se na pláži nebo dáte přednost spíše adrenalinové zábavě, sportu a dobrodružství. Pro každou z takových cest pochopitelně vychází zcela odlišná podoba cestovního pojištění. Při aktivní dovolené či pracovní cestě využívejte nejrůznějších připojištění. Oslovit by vás mohly určitě rizikové sporty, zimní sporty, pojištění odpovědnosti, zavazadel a podobné věci.

Nepodceňujte velikost limitů

Ať už se součástí vašeho cestovního pojištění stanou jakékoliv příplatkové služby, přihlížejte nejenom k nim samotným, ale také k velikosti finančního plnění. Některé nabídky jsou totiž spojeny s nižšími limity, jež ovšem nemusí při vybraných situacích dostatečně pokrývat všechny náklady. A to je určitě nepříjemné, když rozdíly při úhradě takového cestovního pojištění nejsou markantní a bude to v řádu několik korun až desítek korun za den. Z toho plyne jedno poměrně jednoduché pravidlo. Na limitech cestovního raději pojištění nešetřete. To, že si jej pořídíte ještě neznamená, že máte vyhráno. V rámci evropských cest se držte kolem hranice dvou milionů korun a při vzdálenějších cestách do světa volte klidně třímilionové limity. Příplatkové služby pochopitelně nedosahují takových částek, ale i v jejich případě si hlídejte raději vyšší hranici.

Profesionální asistenční služby jsou základem

Třetí dobrá rada se vztahuje k asistenčním službám. Právě prostřednictvím nich budete komunikovat se svou mateřskou pojišťovnou ze zahraničí. O to větší důraz by měl být kladen na jejich celkovou kvalitu, respektive to, co všechno zahrnují. Dnes už není ničím výjimečným, že si připlatíte drobný poplatek za nadstandardní asistenční služby. Pomoc s komunikací v cizím jazyce a s vyřizováním nejrůznějších cizojazyčných dokumentů, jimž nerozumíte. Právní servis, zajišťování odvozu z daného místa při zranění a podobné věci. Tohle všechno jsou služby, které v případě jakékoliv nehody nebo problému velice rádi oceníte. Jen si za ně nesmíte zapomenout připlatit.

Pojištění po celou dobu pobytu v zahraničí

Nakonec není radno podceňovat ani jednu z nejzákladnějších věcí, jež se stává chybou číslo jedna. Při cestě za hranice České republiky si pojistěte takovou dovolenou kompletně. To znamená všechny dny, kdy trávíte v zahraničí. Spousta lidí to s vidinou drobné úspory provádí tak, že uzavře cestovní pojištění jen na dobu strávenou v konkrétní destinaci. To je ale špatně. I cesta do vybrané lokality už je realizována v zahraničí a vy byste měli být chráněni v takový okamžik. Může dojít k nehodě a k hodně dalším věcem. Proto se pojistěte ode dne, kdy plánujete přejet hranice ČR, i když by to mělo být jen na dvě až tři hodiny v noci před půlnocí. Nikdy nevíte, co se může stát. V současnosti lze navíc uzavřít cestovní pojištění online bez návštěvy pobočky pojišťovny, a to klidně i v den odjezdu na dovolenou.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…