Kreditní karta představuje pro jednoho vynikající platební prostředek, ze kterého lze čerpat spoustu benefitů, pro jiného je strašákem s tou nejdražší úrokovou sazbou na trhu. Obě dvě skupiny lidí mají ve své podstatě pravdu. Pokud se rozmýšlíte nad tím, zda je kreditní karta vhodnou volbou právě pro vás, přinášíme vám komplexní informace, jež vám na takovou otázku celkem rychle odpoví.

Rozdíl mezi debetní a kreditní kartou

V první řadě byste si měli uvědomit, k čemu vlastně kreditní karta vlastně slouží a jak se liší od často zaměňované debetní karty. Hlavní rozdíly jsou celkem jednoduché. Pokud si u banky založíte běžný účet, jeho součástí bude debetní karta. S tou můžete vybírat peníze z bankomatu a platit u obchodníků. Jakékoliv utracené finance čerpáte vždy z vlastního bankovního účtu, respektive ze zůstatkové částky. Pokud si ovšem pořídíte kreditní kartu, narazíte na odlišnost hlavně při placení. Peníze totiž nejsou čerpány z vašich úspor, ale přímo od banky. Ta vám tímto způsobem vlastně poskytuje jistou formu úvěru, který jí musíte následně splatit. A to už probíhá převodem peněz z běžného účtu, například nejjednodušší formou za pomoci inkasa.

Výhody kreditní karty

Hned na začátek vám sdělíme přemíru kladů spjatých s kreditní kartou. Jejím největším bonusem je tzv. bezúročné období. To je doba, během níž musíte vyčerpanou finanční sumu splatit bance nazpět. Obvykle se jedná o období od 40 do 60 dnů. Pakliže v takovém časovém úseku peníze vrátíte, nebudete platit žádné zbytečné poplatky a úroky. Kreditní karta vám zároveň poskytuje řadu slev u vybraných smluvních obchodníků. Řádově se může jednat o slevy ve výši až několika jednotek procent, takže za celkový nákup vlastně ušetříte. Tento bonus může nabývat dokonce i jiné formy, a to takové, že ze zrealizovaného nákupu obdržíte peníze nazpět.

Lepší kurz při platbě kreditkou v zahraničí

Zmínit je třeba i to, že většina kreditních karet je při platbě v zahraničí spojena s celkem výhodným kurzem oproti tomu, kdy byste si danou měnu směňovali v hotovosti. V tomto směru se kreditní karty mohou stát velice příjemným společníkem při cestě v zahraničí. Výčet těchto předností dělá z tohoto platebního prostředku jednoznačně vynikající bezhotovostní nástroj. Abyste však využili potenciál kreditní karty, musíte se zároveň vyvarovat některým věcem.

Na co si dát pozor při používání kreditní karty

V první řadě to bude největší klad karty, kterým je již zmiňované bezúročné období. Pokud tuto dobu nebudete respektovat nebo zapomenete uhradit dlužnou částku, čekají váš poměrně vysoké úrokové sazby. Ty jsou dosti nevýhodné a potom vás daný nákup může přijít draho. Zároveň myslete na to, aby maximální úvěrový rámec nepřekračoval 80 – 90 % měsíčního příjmu, jež se vám připisuje na bankovní účet. S kreditní kartou se raději vyhněte bankomatům, protože výběry nejsou bezplatné, jak už to bývá u většiny debetních karet. V tomto případě byste mohli narazit na zbytečné poplatky v řádu několika desítek korun. Kreditní karta slouží pouze pro bezhotovostní platby, nikoliv pro výběry.

Rozšíření kreditní karet u nás stále pokulhává za světem

Je s podivem, že kreditní karty nejsou v České republice tak rozšířené jako kdekoliv v zahraničí. Je to do jisté míry způsobeno tím, že typičtí čeští zákazníci vidí v kreditní kartě jen snadný způsob dosažení požadované peněžní sumy. Pak bohužel dochází k tomu, že přecení své možnosti a nestíhají splácet. Ke kreditní kartě byste měli přistupovat jako k platebnímu prostředku pro úhradu běžných věcí vhodných pro chod domácnosti. Pokud se naučíte s kreditní kartou vhodně zacházet, teprve poté využijete jejích zmiňovaných předností.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…