Podnikání není žádnou jednoduchou činností. Abyste rozjeli dlouhodobě úspěšný business, potřebujete k tomu hned několik věcí. Důležité je určitě know-how neboli nápad, za který se bude platit. Musíte přijít na trh s něčím, čím budete dostatečně konkurovat a získáte velké množství potenciálních zákazníků.

Půjčky pro podnikatele

Pakliže máte připravený business plán a vše vymyšlené do nejmenšího detailu, přichází na přetřes asi to nejzásadnější. A tím je kapitál. Bez peněz solidní podnikání zkrátka jen hodně těžko rozjedete. Ano, můžete disponovat jistými úsporami, obvykle si však dané činnosti na začátku žádají velké výdaje. V tento moment se rozhodně nevzdávejte své myšlenky úspěšného podnikání. Přinášíme vám přehled možností, jak obdržet potřebné peníze pro business.

  • Leasing
  • Investor
  • Podnikatelské půjčky
  • Kreditní karty a kontokorent
  • Půjčka od kamaráda či rodinného příslušníka

Půjčka od kamaráda či rodinného příslušníka

Jeden by si řekl, že tohle musí být to nejlepší řešení vůbec. Přátelé nebo rodinní známí vám mohou půjčit bez úroků a vy jim vše postupně splatíte. Jenže, současná doba si žádá jisté opatrnosti, na kterou hledí většina lidí. Jen málokdo vám tedy půjčí desetitisíce až statisíce na rozjezd podnikání. A ne nadarmo se říká, že kamarádské půjčky jsou pouze cestou k tomu, jak ztratit své přátele. Takže v tomto směru byste museli mít velké štěstí na někoho, kdo vám bez problémů půjčí, aniž by to ovlivnilo vaše budoucí vztahy. Například tehdy, když se dostanete do prodlení se splatností.

Leasing

Leasing je variantou, která vás osloví hlavně v okamžiku, kdy chcete získat danou věc a nemáte téměř žádnou vstupní investici, jíž je zapotřebí. Typickým příkladem může být třeba vozový park nebo dokonce celá automobilová flotila vaší budoucí firmy. Leasing se obejde bez vyšších nárazových výdajů a jeho splatnost může být rozložena na více dlouhých let. Vsadíte-li v tomto směru na operativní leasing, počítejte s tím, že po jeho dokončení se
daný předmět vrací opět leasingové společnosti. Jde ve své podstatě o takový pronájem věcí.

Kreditní karty a kontokorent

Tyto finanční produkty vám možná nepřinesou závratné částky pro rozjezd businessu, ale jsou ideálním pomocníkem pro hrazení menších provozních výdajů. Obvykle se dostanete k sumám v řádu několika tisíc korun.

Kreditní karty
Kreditní karty můžete mít v podstatě neustále při sobě. Jejich výhodou je delší bezúročné období, kdy máte šanci vrátit peníze, aniž byste platili jakýkoliv úrok navíc.
Kontokorent
Kontokorent se naopak bude týkat vašeho podnikatelského účtu. Umožňuje vám z něj čerpat větší částku, než je skutečný zůstatek. Poté jej musíte splatit včetně příslušných úroků.

Investor

Jednou z alternativ pro financování rozjezdu podnikání je nalezení vhodného investora. Obvykle jde o soukromé subjekty nebo firmy, jež vám poskytnou požadovanou peněžní částku. Počítat však musíte s tím, že investor bude za takovou peněžní injekci požadovat například podíl ve vaší nově vznikající společnosti.

Podnikatelské půjčky

Poslední z možných variant je obrátit se na bankovní instituce, které živnostníkům ve velkém rozsahu nabízí podnikatelské úvěry. Jde o bezpečná a transparentní řešení nabývající dvou podob.

  • Účelové půjčky
  • Bezúčelové půjčky

Tento model financování start-up vám zajistí fixní úrokovou sazbu, rychlé a jednoduché vyřízení, možnost navýšení požadované částky a rozložení plateb dle individuálního splátkového kalendáře. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že podnikatelské půjčky od banky budou spojeny s jistým ručením. To se týká hlavně předmětu vašeho podnikání, takže například pořízené vybavení pro výrobní linku, nemovitost a podobně. Nenechte se na začátku jakéhokoliv podnikání odradit vyššími investicemi. Pokud máte vše dobře promyšlené, nyní víte, že cest k penězům se nachází více něž dost.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…