Pokud v dnešní době vyžadujete větší množství peněz, obrátíte se s největší pravděpodobností na bankovní nebo nebankovní společnosti. Ty disponují celkem pestrými portfolii, v nichž si na své přijde dozajista každý potenciální zákazník. Obdržet však částku ve vyššího hodnotě, to sebou přináší také určité povinnosti a splnění nejrůznějších podmínek.

Čím je možné ručit při žádosti o hypotéku?

Na mysli nemáme pouze dodržení plnoletosti a prokázání bonity prostřednictvím dokladu o výši příjmu. Čím více peněz budete chtít, tím větší bude pravděpodobnost, že musíte něčím ručit. Pravdou zůstává, že poskytovatelé vyžadují ručení nemovitým majetkem, který lze v případě potřeby zabavit a má stále svoji hodnotu, na rozdíl od věcí movitých. Do této kategorie finančních produktů spadají určitě tři níže uvedené.

Nemovitosti vhodné k ručení

Jak už jsme zmínili v úvodu tohoto článku, ručit lze pouze nemovitým majetkem. A ten může nabývat nejrůznějších podob. Pokud budete volit prověřené poskytovatele úvěrů, pravděpodobně se nesetkáte s žádným omezením v této oblasti. Myšleno tak, že vám nikdo nebude diktovat, že ručit lze pouze bytem a nikoliv domem. Nyní se tedy pojďme zaměřit na konkrétní typy nemovitostí, které lze zastavit ve prospěch dané půjčky. Naprostou samozřejmostí je fakt, že vy budete právoplatným majitelem objektu, popřípadě dostanete svolení od majitele v rámci ručení.

  • Bytové jednotky
  • Stavby rodinných domů – nedokončené objekty
  • Zkolaudované rodinné domy
  • Rekreační objekty
  • Nebytové prostory
  • Pozemky a stavební parcely

Nemovitost v odpovídající hodnotě

Zmínit bychom se měli i o tom, že vámi zvolená půjčka vám bude schválena za předpokladu, že budete ručit nemovitostí v patřičné hodnotě. Ta musí v plné výši pokrýt velikost úvěru. Navíc se díky stále se obnovujícím legislativním úpravám setkáte s tím, že už vám žádná banka nepůjčí 100 % ceny nemovitosti. Reálně můžete získat 80 – 90 % hodnoty nemovitosti.

Účel finančních prostředků

Pro úplnost je vhodné uvést také to, k čemu vlastně můžete využít půjčky s ručením nemovitostí? To záleží na tom, jakému produktu dáte přednost. U hypotéky budete svázáni tím, že financovat lze pouze bydlení, ať už půjde o nákup nemovitosti, kompletní výstavbu objektu nebo rekonstrukci. Naopak je tomu u klasických půjček se zástavou nemovitosti a u americké hypotéky. Tam svou nemovitost sice zastavíte, peníze však můžete využít na cokoliv, a to bez kontroly jakéhokoliv nadřazeného orgánu. Nutno podotknout, že u těchto typů úvěrů počítejte s trochu vyšším úrokem nežli u hypotéky.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…