Pravděpodobně každý občan v dnešní době narazil na dva typy úvěrů, o které lze žádat. Jsou to bankovní a nebankovní půjčky, jež dávají potenciálním zájemcům o finance na výběr. Jen málokdo však má reálnější představu o tom, co jaká půjčka přináší, v čem spočívají její přednosti a kde hledat spíše negativa.

Co je lepší? Bankovní, nebo nebankovní úvěr?

Abyste měli před volbou bankovní či nebankovní půjčky dostatečný přehled o těchto segmentech, přinášíme vám více informací. Rozhodně ale nečekejte vyřčení ortelu, jaký produkt je tím nejlepším. Každý má totiž své klady a zápory a pouze vy sami musíte rozhodnout o tom, co je pro vás akceptovatelné a co nikoliv.

Bankovní půjčky – výhodnější, ale méně flexibilní

Nejprve se zaměřme na banky. Ty jsou svým způsobem lidem bližší. Není se samozřejmě čemu divit, protože mnozí využívají minimálně klasické bankovní účty, popřípadě i další služby. Banka je od začátku až do konce synonymem bezpečí, jistoty a náležitých záruk. Ostatně, půjčujete si peníze od věrohodné instituce s letitou tradicí. Ve prospěch bankovní půjčky budou mimo to dominovat ještě další věci.

  • Nižší úrokové sazby oproti nebankovním úvěrům
  • Široká paleta účelových produktů a nadstandardních služeb
  • Obvykle jde o dlouhodobější řešení s možností obdržet vyšší finanční sumu
  • Peníze můžete získat bez ručitele, u větších sum se však ručení pravděpodobně nevyhnete
  • Často budete nuceni založit si u dané banky vlastní bankovní účet

Na druhou stranu je třeba zmínit i negativa, která mohou někoho odradit. Určitě se připravte na složitější proces vyřízení, s tím se do jisté míry pojí také náročnější administrativní náležitosti, včetně delší doby pro vyplacení peněz. Banky jsou z charakteru věci mnohem důslednější při lustrování osob, takže nevhodná platební morálka či staré dluhy vyplavou na povrch při nahlížení do registru dlužníků.

Nebankovní půjčky – dražší, ale rychlejší

Nyní se pojďme vrhnout na odvrácenou část finančního segmentu. Na nebankovní společnosti, jež splňují náročné podmínky České národní banky a mohou tedy poskytovat úvěry široké veřejnosti. Rozhodnete-li se pro nebankovní půjčky, budete s největší pravděpodobností řešit jen krátkodobý nedostatek peněz. Pak se vám takový úvěr vyplatí. Ve prospěch tohoto řešení hovoří následující.

  • Široká paleta produktů – půjčky od 500 Kč do milionů korun
  • Produkt lze vyřídit online, bez nutnosti osobních schůzek
  • Půjčku je možné získat také o víkendu, nebo třeba v hotovosti
  • Velký důraz je kladen na rychlost zpracování celého procesu a následné vyplacení peněz
  • Nebankovní půjčky bývají obvykle dražší a více rizikové (vyšší sankce a poplatky)

U volby nebankovní půjčky byste měli být určitě obezřetnější, protože ne vždy lze na první pohled oddělit lákavé nabídky od těch podvodných a nevýhodných. V tom vám pomůže důkladné pročtení obchodních podmínek. Zároveň se připravte na vyšší úrokovou sazbu, která je pomyslnou daní za výše uvedené úlevy.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…