Nebankovní půjčky už neodmyslitelně patří do běžného úvěrového světa a narazíte na ně v podstatě na každém kroku. I když se rozhodnete hledat bankovní půjčky, vždy uvidíte i několik těch nebankovních. Ty ale ve výsledku mohou být celkem zajímavým řešením. Většina lidí s nimi nemusí mít žádnou zkušenost, a proto je jednoduše ignoruje. To je ovšem škoda, protože kdybyste zjistili, co vám nebankovní půjčky přináší, možná do běžné banky ani nepůjdete. Současný zákon o spotřebitelských úvěrech je natolik přísný a důsledný, že trh s nebankovními úvěry významně pročistil, takže vybírat můžete jen z prověřených poskytovatelů, jež mají udělenou licenci od České národní banky. Pojďme si tedy představit ty největší výhody a zároveň případné zápory nebankovních půjček.

Výhody nebankovních půjček

Tím prvním nepřekonatelným kladem bude možnost vyřídit si úvěr z pohodlí domova. Kvůli nebankovní půjčce nemusíte chodit nikam na pobočku a jednat s bankovním úředníkem. Dnes k tomu využijete moderní technologie, mezi něž patří hlavně internet. Skrze jednoduché online žádosti můžete požádat o konkrétní finanční sumu a vyčkáte pouze na výsledek schválení. S tím souvisí další dvě pozitiva.

  • Benevolentnější podmínky než v bance
  • Rychlost vyřízení

Benevolentnější podmínky než v bance

Na mysli máme především požadavky na samotného klienta. Obvykle nebudete tak lustrováni, jako je tomu v bance. U některých krátkodobých úvěrů dokonce nemusíte prokazovat ani velikost svého pravidelného příjmu. To už je však individuální záležitostí jednotlivých poskytovatelů.

Čtěte: Poradna zodpovědného půjčování, aneb 7 rad jak se nedostat s nebankovní půjčkou do potíží

Díky absenci nejrůznějších administrativních procesů se k penězům mohou dostat také ti, kdo by na ně za normálních podmínek v bance jenom stěží dosáhli. Jsou to například důchodci, studenti nebo matky na mateřské dovolené.

Rychlost vyřízení

Díky tomu, že o nebankovní půjčky požádáte na internetu máte záruku úspory drahocenného času. Většina nebankovních společností informuje o kladném či záporném schválení zákazníka do několika minut. Poté je zahájen proces výplaty peněz, který je realizován bezhotovostní cestou. To je taková pomyslná záruka toho, že se k dané finanční sumě dostanete do 24 hodin.

Velká variabilita nebankovních produktů

S nebankovními úvěry souvisí další z mnoha příjemných výhod. A to je volný výběr mezi řadou charakterově odlišných půjček. Využít můžete například krátkodobé mikropůjčky, jež dosahují výše několika tisíc korun se splatností na jeden měsíc. Opakem toho mohou být půjčky před výplatou, půjčky bez doložení příjmu nebo první půjčka zdarma. Ta je oproštěna od úroků a umožní vám vyzkoušet si nebankovní produkt bez jediného poplatku navíc.

Nevýhody nebankovních půjček

Nyní se dostáváme k těm zápornějším vlastnostem nebankovních úvěrů. Je pochopitelné, že výše uvedené klady musí být do jisté míry něčím vykoupeny. A to jsou v první řadě úrokové sazby. Ty svou velikostí mnohdy překračují bankovní úroky, takže musíte počítat s tím, že si při splácení vypůjčené jistiny jednoduše připlatíte. Pozor byste si v tomto směru měli dát především na méně spolehlivé poskytovatele. I mezi těmi, kdo obdrželi licenci od České národní banky mohou být tací, kdo své služby velice často spojují s nepříliš vhodnými poplatky, na které u vybraných bank jenom stěží narazíte. Navíc tyto platby jsou obvykle vyššího rázu, než je běžné. Pro zajímavost uvedeme několik takových poplatků.

  • Poplatek za poskytnutí půjčky
  • Poplatek za vedení úvěrového účtu
  • Poplatek za předčasné splacení

Nyní, když znáte hlavní výhody a nevýhody nebankovních půjček je pouze na vás, abyste si udělali představu o tom, zda je pro vás tento finanční produkt zajímavý či nikoliv.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…