Registr dlužníků, úvěrový registr, seznam dlužníků nebo evidence neplatičů. Se všemi těmito názvy se můžete setkat při žádosti o libovolný typ úvěru. Jedná se o pravidelně aktualizované databáze, do nichž banky a společnosti nahlašují nespolehlivé a nesolventní klienty (pozor, existují i pozitivní registry!). Pakliže se do registru dlužníků dostanete, můžete si zásadně ztížit cestu k vysněné půjčce na nové auto, krátkodobému úvěru před výplatou či dokonce k hypotéce.

Na jaké registry narazíte v České republice?

Tu nejvyšší databázi v ČR spravuje sama Česká národní banka. Jde o Centrální registr úvěru, který je mnohdy označován zkratkou CRU. Přijít však můžete i na další seznamy dlužníků pocházejících jak z bankovního,
tak nebankovního segmentu.

Czech Non-Banking Credit Bureau, z.s.p.o.
Velice často se lze s tímto subjektem setkat pod názvem Nebankovní registr klientských informací, čemuž také odpovídá zkratka NRKI. Pokud se do tohoto seznamu dostane váš záznam, s největší pravděpodobností v něm může setrvat až čtyři roky.
Czech Banking Credit Bureau, a.s.
V tomto případě jde o Bankovní registr klientských informací vystupující pod zkratkou CBCB nebo BRKI. Stačí malá nepozornost při splácení půjčky či kontokorentu a zápisu se nevyhnete.

Různé bankovní a nebankovní společnosti využívají odlišných systémů při ověřování bonity klienta a nahlíží do rozdílných databází. Ve všech situacích lze však narazit na jeden seznam dlužníků, který je danými subjekty pravděpodobně nejvyhledávanější.

Registr dlužníků SOLUS

„Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům“, tak takový je doslovný název zkratky SOLUS. Nebankovní registr, v němž se záznamy uchovávají po dobu až tří let. Zájmové sdružení, do něhož přidávají záznamy banky, nebankovní společnosti, ale také další firmy, mezi něž se řadí operátoři, poskytovatelé elektrické energie, plynu a pojišťovny. Zjistíte-li záznam v této databázi, určitě vás bude zajímat, jak dosáhnout vymazání ze SOLUS?

Jak dosáhnout vymazání z registru dlužníků?

  • Zaplaťte všechny dluhy u společnosti, jež podala návrh k zápisu
  • Ukončete smlouvy s danou firmou a pošlete odvolání souhlasu se zpracováním osobních údajů
  • Vše předložte SOLUS a požádejte o vymazání záznamu

V jakých situacích se dostanete na seznam dlužníků?

V registru dlužníků se můžete ocitnout s dlužnou částkou již od 500 Kč. Nebojte se ale, že bude záznam do registru zanesen hned poté, co se zpozdíte jen pár dnů se splatností nebo nechtěně přehlédnete správné datum splatnosti. Databáze neplatičů jsou obvykle plněny teprve po několika neuhrazených splátkách. V případě mobilních operátorů se jedná o 3 měsíce. Riziko hrozí také na konci smluvního vztahu, kdy opomenete na poslední splátku. Těmto nepříjemným situacím, z nichž plynou jen problémy a ztráta drahocenného času se samozřejmě vyhnete pouze řádným splácením a hlídáním potřebných termínů.

Další články

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…