Nebankovní půjčky se za poslední dobu staly v podstatě nedílnou součástí našeho trhu. Lidé k nim přistupují stejně, jako k úvěrům bankovním. To je samozřejmě dobře, důležité je však zmínit, že ať už se rozhodnete pro jakýkoliv finanční produkt, měli byste dbát jisté obezřetnosti. Právě tento článek zaměříme na téma, jak vyzrát na nebankovní půjčky, respektive co všechno si promyslet, abyste zvolili úvěr, který vám do budoucna nepřinese žádné problémy.

Opravdu potřebujete půjčit peníze?

Otázka, jíž si musíte položit na samotném počátku. Potřebujete peníze nutně pro financování nepředvídatelných výdajů nebo je to takový váš rozmar a chcete si jen koupit novou věc? Vzhledem k tomu, že nebankovní půjčky souvisí s trochu vyšším úrokem než půjčky bankovní, musíte počítat s tím, že přeplatíte určitou peněžní sumu. A to je zbytečný krok například v okamžiku, kdy finance nepotřebujete na nic důležitého. Nad touto věcí se málokdo zamyslí, protože nebankovní půjčky jsou obecně velice snadno dostupné a není problém je získat.

Máte dostatek peněz na splácení?

Další podstatná otázka, kterou není radno zavrhovat. Uvědomte si, že nebankovní půjčka je finančním závazkem, jež musíte pravidelně splácet. To znamená, počítat s výdaji každý měsíc. Proto si velikost měsíční platby dobře promyslete a spočítejte si, zda i při ostatních výdajích nebudete mít problémy se splácením. Pakliže tento krok podceníte, nebankovní půjčky vás mohou poměrně rychle zahnat do potíží.

Prostudujte si důkladně obchodní podmínky

Přehledné a jednoduché smlouvy by měly být základem každé nebankovní půjčky. Navíc vám poskytovatel musí umožnit nahlédnout do nich ještě před samotným podpisem. A to například v klidu vlastního domova, kde se zaměříte na jednotlivé části, jež vám musí být jasné.

Nikdy nepodepisujte něco, čemu zcela nerozumíte, protože pak můžete narazit. Ve smlouvách by měla být uvedena řada podstatných věcí. Ty si pozorně projděte.

  • Jak velkou peněžní částku si půjčujete a na jak dlouho
  • Jak vysoká je úroková sazba, včetně hodnoty RPSN
  • Jaké jsou poplatky za jednotlivé úkony – vyřízení, vedení úvěrového účtu, předčasné splacení a podobně

Myslete i na zadní vrátka

Jestliže jste si vše výše uvedené důkladně promysleli a rozhodli se přesto využít nebankovní půjčku, pomýšlejte také na to, že může přijít situace, kdy nebudete schopni splácet své dlouhodobější závazky. I když tomu aktuálně nic nenasvědčuje. Pak se vyplatí připlatit si za pojištění schopnosti splácet, jež vás může krýt v nejrůznějších životních situacích. Pokud chcete mít opravdu jistotu, volte jen nebankovní půjčky s možností odkladu splátek. Popřípadě ty, u nichž si budete moci snižovat nebo zvyšovat velikost měsíční platby.

Srovnání nebankovních půjček

A nakonec ta nejdůležitější informace vůbec. Abyste ke své spokojenosti „vyzráli“ na nebankovní půjčku, měli byste volit tu nejvýhodnější na trhu. Takovou, která bude spojena s nízkým úrokem, transparentními podmínkami splácení, bezúčelovým charakterem a rychlostí vyřízení, včetně výplaty peněz.

Při hledání takového finančního produktu rozhodně neztrácejte svůj drahocenný čas a využijte k tomu vhodné nástroje. Mezi ně se řadí internetové portály zaměřené na srovnání hned několika nebankovních půjček najednou. Pak vězte, že s nebankovním úvěrem rozhodně nešlápnete vedle a přinese vám kýžený výsledek.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…