Pozvolné zdražování hypotéčních úvěrů jistě nikoho nezaskočí. Poslední měsíce tomuto trendu zkrátka nahrávají a vypadá to, že v nejbližší době se jakékoliv pozitivní změny jenom stěží dočkáme. Jestliže chcete vědět, co se právě děje na hypotéčním trhu, přinášíme vám aktuální informace. Ty pochází z února, kdy se tento finanční segment opět částečně otřásl v základech a řada bankovních institucí změnila výši úroků. Je však s podivem, že to nebylo pouze směrem vzhůru, ale někdy také dolů.

UniCredit Bank

Tato banka je jednou z pozitivních výjimek. V jejím případě totiž došlo k mírnému snížení úrokových sazeb, a to ve výši jedné desetiny procenta. Tento pohyb se týká hlavně tříletých, pětiletých a desetiletých fixací. Aktuální výše úroků se liší v závislosti na tom, jak vysoké bude LTV.

  • Úroková sazba 2,29 – 2,49 % u LTV 80 %
  • Úroková sazba 3,29 – 3,49 % u LTV 90 %

Opakem klasického úroku je ten variabilní, u něhož se UniCredit Bank moc nevytáhla. Došlo totiž k mírnému zvýšení na 2,01 % u LTV 80 % a 3,01 % u LTV 90 %.

Československá obchodní banka

Drobného zvýšení úrokových sazeb proběhlo také u ČSOB, potažmo u Poštovní spořitelny využívající totožné produkty. U hypotéky s LTV 80 % a tříletou fixační lhůtou dosahuje aktuální úrok velikosti 2,59 %.

Sberbank

S minimálně dvojnásobným zvýšením úrokových sazeb přišla bankovní společnost Sberbank. Pokud byste od ní chtěli hypotéku s LTV 80 % a zvolili si populární tříletou fixaci, dočkáte se rozsahu sazeb od 2,29 % do 2,89 %. Oproti předchozímu stavu došlo ke zvýšení o 0,2 – 0,4 %.

Česká spořitelna

Česká spořitelna sice aktuálně přichází s řadou nejrůznějších bonusů k hypotékám, mezi které patří například pojištění domácnosti a nemovitosti na rok zdarma, přesto se zařadila mezi banky, jež hypotéky zdražují. V tomto případě je to na hodnotu 2,69 – 3,99 % podle toho, jestli zvolíte jednoletou až patnáctiletou fixaci.

Fio banka

Potenciálním klientům této banky na rozdíl od většiny ostatních svitla příjemná naděje. Týká se to hlavně zájemců o hypotéční úvěry s roční fixační lhůtou, kde se úrok pohybuje na dolní hranici 1,68 %. Na druhou stranu musíte splnit řadu jistých podmínek, které jsou s touto nejnižší hodnotou spojeny. Tříleté a pětileté fixace se pro změnu vydaly zcela opačným směrem. U nich se úrok zvýšil na 1,88 – 2,28 %.

Komerční banka

Ani další z významných bank na Českém trhu nešla proti proudu, takže přinesla nemilé zvyšování úroků v řádu 0,2 – 0,4 %. Pokud byste chtěli docílit hypotéky s LTV 90 %, musíte se připravit na zvýšení 0,4 – 0,6 %.

Hypotéční banka

Tento oblíbený hypotéční subjekt přišel jen s drobným zvýšením sazeb v řádu jedné desetiny procenta, takže rozdíl oproti předchozím měsícům není tak markantní. Dokazují to tříleté a pětileté hypotéky, u kterých lze dosáhnout na výši úroků 2,69 – 2,79 %.

Ostatní bankovní domy

Na závěr se ve zkratce zmíníme ještě o dalších bankovních domech, jež se pustily do zvyšování úrokových sazeb.

Expobank
zvýšení všech typů půjček, nejenom hypoték
Raiffeisenbank
aktuální úrok 2,49 % a plovoucí úrok 3,43 %
MONETA Money Bank
zvýšení o dvě desetiny procenta

Jak můžete správně tušit některé úrokové výkyvy se netýkají pouze samotné hypotéky, ale také ostatních úvěrových produktů. Obecně lze říci, že se v únoru zdražila většina možností, jak financovat vlastní bydlení. Vedle hypoték se zvedly úroky i u stavebních spořitelen a jejich produktů. Uvidíme, co přinesou další měsíce, ale popravdě, žádné lepší změny až na výjimky to asi nebudou.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…