Peníze potřebuje čas od času opravdu každý. Někdy je to na plánovanou modernizaci obydlí, jindy zase na nákup ojetého automobilu. Výjimkou nejsou ani půjčky menšího charakteru, se kterými uhradíte nepředvídatelné výdaje. Ať už je to tak či onak, vždy máte pár možností, kde žádat o peníze.

Kde si půjčit peníze?

  • Využijete rodinných příslušníků a kamarádů
  • Navštivte banku (nejlépe tu, kde máte účet)
  • Oslovte prověřené nebankovní společnost

Nyní si však představte, že o peníze žádáte jako člověk, který právě získal novou práci a je ve zkušební době. Pokud naleznete přátele, jež vám budou chtít půjčit, pravděpodobně nemusíte řešit to, zda jste ve „zkušebce“ nebo ne. Složitější to může být u bankovních a nebankovních společností.

V bance uspějete, pokud jste dostatečně bonitní

V případě bankovní instituce mohou nastat dvě odlišné situace. Tou první z nich bude návštěva vaší osobní banky, v níž máte už delší dobu běžný účet. V lepším případě využíváte ještě dalších přidružených služeb a produktů. V okamžiku, kdy požádáte o úvěr, je velice pravděpodobné, že spousta bankovních společností vás díky dlouhodobé historii nebude obtěžovat s potvrzením o pravidelném příjmu, takže nikdo v podstatě nezjistí, že jste ve zkušební době. Tento model vám ale samozřejmě nikdo nezaručí, a i ve vaší domovské bance se můžete setkat s odporem.

Pokud se vydáte do jakékoliv jiné bankovní instituce, čeká vás ve většině případů naprosto stejný neúspěšný scénář. Vzhledem k tomu, že jste ve zkušební době, banka vaši žádost o úvěr v podstatě okamžitě zamítne. Ano, taková je bohužel skutečnost, protože banky primárně nepůjčují peníze klientům nacházejícím se ve zkušební době nebo výpovědní lhůtě. Je to pochopitelné, protože daná společnost nemá jistotu, že vás zaměstnavatel nevyhodí po absolvování zkušení doby a vy apk nebudete mít peníze na splácení svých závazků. Pokud k zamítnutí vaší žádosti opravdu dojde, ještě nevěste hlavu a zkuste třetí námi zmiňovanou možnost.

U nebnakovních společností je šance vyšší

Nebankovní společnosti se od těch bankovních liší hned v několika věcech. Tou pro vás zásadní bude benevolentnější přístup ke klientovi, který si chce půjčit peníze. Vybírat si můžete z mnoha finančních produktů, jež jsou oproštěny od předkládání velikosti vlastního příjmu. Díky tomu nehraje moc zásadní roli to, zda jste ve zkušební době či nikoliv. Musíte si však uvědomit, že v tomto ohledu platí, něco za něco. Takže, pokud dojde ke kladnému schválení vaší online žádosti u nebankovní společnosti, musíte počítat s některými dalšími věcmi.

  • Vyšší úroková sazba než v klasické bance
  • Nabídnuta vám s největší pravděpodobností bude nižší peněžní suma
  • Mnohdy se nevyvarujete nutnosti ručit vlastní nebo cizí nemovitostí
  • Peníze jsou půjčovány účelově, takže je není možné použít na cokoliv

Půjčte si po zkušební době

Pakliže se vám nelíbí ani jeden z výše uvedených scénářů, využijte poslední možnou variantu. Půjčte si peníze až po zkušební době, to znamená v období, kdy už budete disponovat pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Potom se totiž obejdete nejenom u nebankovní společnosti, ale také u té bankovní a jednoduše si budete moci vybírat.

A pokud se přece jenom vydáte cestou úvěru ve zkušební době, mějte k tomu opravdu jen vážné důvody. Uvědomit si totiž musíte to, že se nacházíte v situaci, jež může ohrozit vaše budoucí splácení a vy byste se nedopatřením dostali do dluhové pasti. Proto půjčky ve zkušební době volte jen ojediněle.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…