Jen malá skupina lidí má dostatek vlastních finančních prostředků a úspor na to, aby mohli obratem investovat do vlastního bydlení. Pokud do takové sorty občanů spadáte také, určitě řešíte vhodný způsob financování. Když se zamyslíte nad velikostí požadované částky a celkové doby splatnosti vyjdou vám pravděpodobně jen dva dostupné produkty. Je to hypotéka a úvěr ze stavebního spoření. Jenže, pro kterou z těchto půjček se rozhodnout, když dochází k neustálým změnám na trhu, legislativním změnám a doporučením České národní banky? Na to vám odpoví tento článek. V něm totiž porovnáme hlavní výhody a nevýhody obou řešení. Pak bude pouze na vás samotných, čemu dáte přednost a co bude vyhovovat vašim potřebám a životní situaci.

Výhody a nevýhody hypotéky

Pojďme se nejprve věnovat hypotéčním úvěrům, které nabízí velké množství bankovních i nebankovních společností. A zrovna to je jedna z podstatných výhod hypotéky. Značné konkurenční prostředí vám dává možnost volby. Pokud jste dostatečně bonitním klientem připravte se na to, že se o vás banky poperou a budou se předhánět v lepších nabídkách. Pokud se rozhodnete pro hypotéku, pak pro vás neexistují žádné povinnosti nad rámec jako je tomu u stavebního spoření. Prostě přijdete do banky a požádáte o hypotéku. V lepším případě využijete některý ze srovnávacích portálů na internetu, kde si najdete nejvýhodnější nabídku na trhu. Ocenit lze určitě i možnost odpočtu úroků ze základu daně.

V rámci hypotéčního úvěru je ale třeba počítat s jistými neduhy. Ty mohou být pro někoho nic neříkající, u jiného se zase stanou zápornou a obtěžující vlastností. Je to například vyšší úroková sazba, jíž prezentují dnešní banky. Zdlouhavější a náročnější vyřizování je nemilé. Na tom se do značné míry podepsala především Česká národní banka se svými doporučeními a nařízeními. Dnes už také nemůžete získat hypotéku v plné hodnotě nemovitosti. Pro někoho musí být limitující i předem dané doby fixace nebo poplatky za předčasné ukončení smluvního vztahu před koncem fixace.

Výhody a nevýhody stavebního spoření

Stavební spoření je alternativou hypotéky. Každý jej má obvykle spjaté s jednou zásadní podmínkou. Měli byste spořit alespoň dva roky a mít úspory v patřičné výši, abyste dosáhli na řádný úvěr ze stavebního spoření. To je pro někoho limitující, na druhou stranu při nesplnění těchto podmínek existuje překlenovací úvěr, jež lze platit do té doby, než naspoříte tolik, kolik potřebujete. Překlenovací úvěr má samozřejmě trochu vyšší úrokovou sazbu.

Pokud bychom měli prezentovat hlavní výhody stavebního spoření, bylo by jich hned několik. Je to určitě státní příspěvek v rámci spoření, který každoročně může dosahovat velikosti až 2 000 Kč. Nechybí ani možnost odpočtu úroků ze základu daně. Výhodný úrok si můžete zafixovat hodně dlouho dopředu a pokud byste náhodou chtěli vše splatit dříve, vyhnou se vám jakékoliv sankce nebo omezení. U úvěru ze stavebního spoření dokonce není nutné dokládat příjem, pokud máte naspořený dostatek peněz a jste celkově bonitním klientem. Jestliže chcete úvěr ze stavebního spoření, musíte jej nejprve uzavřít. A to může stát vyšší poplatky, včetně toho pravidelného za vedení. Je předpokladem, že se nevyhnete menší úrokové sazby spořené částky a mnohdy musíte dokládat faktury kvůli postupnému vyplacení požadovaných financí. Minimální hodnota naspořené sumy se pohybuje mezi 30 % až 60 %.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…