Hypotéční úvěry jsou v dnešní době tématem číslo jedna. I přes pozvolné vzrůstající hodnoty úrokových sazeb je poměrně velká poptávka po nemovitostech nejrůznějšího typu. Ať už je to výstavba rodinného domu nebo nákup bytové jednotky. Spousta lidí se pro hypotéku rozhodne poměrně rychle a obratem se pustí do vyřizování všech formalit a náležitostí, protože jak to asi všichni známe, stavba nebo koupě bytu jednoduše nepočká. Je proto zcela pochopitelné, že se většina potenciálních žadatelů o financování bydlení zajímá o jediné. Jak dlouho trvá vyřízení hypotéčního úvěru?

Vyřízení hypotéky je individuální záležitostí

Na počátku všeho je třeba zmínit, že úvěry tohoto typu jsou velice specifickou oblastí a záleží na mnoha faktorech, které rozhodují o celkovém čase důležitém pro vyřízení hypotéky. Všechny dílčí procesy lze rozdělit do tří základních skupin.

  • Příprava podkladů
  • Vyhodnocení žádosti a schvalovací řízení
  • Čerpání hypotéky
Příprava podkladů
Tuto fázi do značné míry ovlivňujete vy sami. V průběhu této doby totiž musíte konkrétní bankovní společnosti doložit všechny podklady nezbytné pro zahájení řízení a vyhodnocení vašeho požadavku. Naprostým základem jsou listiny spojené s nákupem nebo výstavbou nemovitosti. Zároveň byste měli doložit svoji celkovou bonitu, k níž potřebujete hlavně potvrzení o pravidelném výdělku. Chybět by neměl ani výpis z katastru nemovitostí, snímek z katastrální mapy, ocenění nemovitosti, stavební povolení apod. Všechny tyto podklady lze reálně získat v průběhu 1 – 2 týdnů.
Vyhodnocení žádosti a schvalovací řízení
Nyní přichází na přetřes samotná banka, od níž si chcete půjčit. Ta postupně vyhodnotí dodané podklady a připraví výsledný návrh, který by měl odpovídat vaší životní situaci. Teprve až toto řešení akceptujete, může být přistoupeno k další fázi. Většina bankovních domů si na tento krok bere lhůtu do 2 týdnů. Celý proces uspíší také to, zda celou záležitost od počátku vyřizujete s odpovědným bankovním poradcem či makléřem, který vás navede tím správným směrem.
Čerpání hypotéky
V okamžiku, kdy souhlasíte s nabídkou, dochází k podpisu smlouvy, k návrhu na vklad zástavního práva a k vyplacení požadované finanční sumy. Tyto kroky lze s přehledem stihnout během 1 týdne. Celková doba na vyřízení hypotéčního úvěru se tak pohybuje mezi 3 – 6 týdny, v závislosti na tom, k čemu peníze konkrétně potřebujete, jaká je přidružená administrativní složitost a na podobných faktorech.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…