Bezhotovostní platební styk se v dnešní době stal naprostým standardem. Lidé hradí věci nejenom platebními kartami, ale také si posílají peníze z účtu na účet. A právě platební příkazy jsou spojeny s jednou důležitou otázkou. Když pošlete peníze na cizí bankovní účet, kdy dorazí?

Odpověď bohužel není jednoznačná, protože ji ovlivňuje hned několik faktorů. Například to, jestli jde o stejné nebo odlišné bankovní instituce. Velkou roli hraje den odeslání peněz. Na celkový proces má ve výsledku vliv i CERTIS, což je clearingové centrum, respektive mezibankovní systém. Pojďme se tedy seznámit se třemi nejčastějšími typy plateb.

Standardní platební příkazy

Standardní platební příkaz je u většiny bankovních společností bezplatný. Proto také patří k těm nejvyužívanějším. Právě u něj hrají podstatnou roli výše uvedené faktory. Když posíláte peníze v rámci stejné banky, vypadá to následovně.

  • Finanční částka je u většiny bank připsána obratem
  • Výjimečně platí omezení na pracovní dny

Horší situace může nastat v okamžiku, kdy se snažíte poslat peníze do jiné banky. Potom jde o individuální záležitost, respektive se to odvíjí od obou bank. Záleží na tom, kdy vaše banka peníze přesně odesílá a na tom, kdy druhá banka peníze přijme. S tímto mezibankovním převodem každopádně souvisí několik podstatných informací.

  • Podle nařízení ČNB musí peníze odejít do druhého dne
  • Některé banky peníze odesílají v konkrétní čas
  • Za mezibankovní převod banky platí
  • Platby mohou být levnější v určité hodiny, což ovlivňuje čas odesílání a příjímání peněz
  • Mezibankovní platby jsou zpracovávány od 0 do 16 hodin

Když například odesíláte peníze před víkendem, pošlete je raději už během čtvrteční noci. Díky tomu budete mít jistotu, že dorazí ještě v pátek a příjemce na ně nebude čekat do dalšího pracovního dne, tedy do pondělí. To samé se týká i svátků, kdy mezibankovní systém CERTIS jednoduše nefunguje. Jestliže chcete mít jistotu, zda stačí odeslat platbu do 12 hodin, do večera nebo kdykoliv jindy, informujte se u své domovské banky. Každá bankovní společnost má zaveden trochu odlišný systém odesílání plateb.

Expresní platební příkazy

Jak už prozrazuje název tohoto typu příkazu, expresní platba je doručována okamžitě na účet příjemce, a to i v případě, že má účet u jiné banky. Pozor si ale dejte na to, že expresní platby jsou spojeny s relativně vysokými bankovními poplatky. Navíc je nenabízí každá banka.

Okamžité platební příkazy

Ještě do nedávné doby neexistovalo nic jiného, než standardní a expresní platby. V mnoha bankovních společnostech se však rozšířily okamžité platby. Ty jsou připisovány obratem na bankovní účet příjemce, i v jiné bance. Kromě jiného jsou zcela zdarma. Pokud ovšem mají být realizovány, je zapotřebí, aby okamžité platby podporovala nejenom vaše banka, ale i banka příjemce. A tomu tak mezi všemi bankovními domy bohužel není. Kromě toho můžete narazit také na omezení z pohledu maximální převáděné částky – 100 000 Kč, 400 000 Kč, bez limitu.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…