Hypotéční úvěry jsou asi tou nejlepší cestou pro financování vlastního bydlení. Lidé je využívají nejčastěji, ať už jde o pořízení bytové jednotky, stavebního pozemku, rodinného domu či jiného objektu. Získání tohoto typu půjčky ovšem nemusí být ničím jednoduchým. Banky v poslední době zpřísňují své podmínky a snaží se půjčovat jen těm, kdo jsou schopni splácet. Při žádosti o hypotéku se nabízí jedna zásadní otázka. Je lepší žádat o hypotéční úvěr samostatně nebo v páru? Odpověď naleznete v následujících řádcích.

Co je a co není možné?

Na úvod všeho je třeba zmínit důležitou věc. Pokud chcete žádat o hypotéku sami, nabízí se vám tato možnost jako jednotlivci. K této variantě se můžete uchýlit i v nesezdaném páru. V manželství to není tak snadné. Tam o hypotéku žádají automaticky oba dva manželé. Existuje pouze jediná výjimka, a to je zúžení společného jmění manželů.

Výhody a nevýhody hypotéky ve dvou

Když se nad celou věcí zamyslíte, zjistíte, že žádat o hypotéku ve dvou přináší minimálně jednu hlavní výhodu. V rámci tohoto požadavku banka posuzuje příjem obou dvou partnerů naráz. To znamená, že jako manželé docílíte lepší bonity, respektive schopnosti splácet finanční závazky. Takový fakt se pochopitelně promítá do dalších oblastí.

  • Můžete získat vyšší hypotéku
  • Zároveň vám může být nabídnuta nižší úroková sazba

Pro banku se ve dvou zkrátka stáváte vážnějším klientem, u kterého mají větší jistotu, že v případě výpadku příjmu jednoho z nich budou manželé schopni své úvěrové závazky stále plnit. Na druhou stranu je při schvalování žádosti o hypotéku přihlíženo k úvěrové historii obou manželů, takže problémy jednoho z nich mohou zhatit schválení celé hypotéky. Při žádosti v manželském páru existuje ještě jeden zásadní neduh. Pokud se manželé rozvádějí nebo neshodnou, mohou nastat komplikace při splácení hypotéčního úvěru, dělení majetku a podobně. O mnoho snazší to budou mít lidé, kteří jsou nesezdaní.

Čtěte také: Zájem o hypotéky neklesá. Program „Vlastní bydlení“ od státu dostál jistých změn

Hypotéka v jednom může být náročnější

Po přečtení výše uvedených záporů se musí spousta z vás zamyslet nad tím, jestli náhodou není lepší o hypotéku žádat jako jednotlivec. To ovšem není tak jednoznačné. Ano, nemusíte řešit jakékoliv manželské spory, to bezpochyby. Na druhou stranu, jako jednotlivci musíte mít dostatečně velký příjem a minimální vedlejší závazky, abyste docílili odpovídající bonity. Do určité míry pro banku představujete rizikového klienta, který v případě výpadku příjmu nebude schopen splácet hypotéku. Obě řešení tedy mají své klady a zápory. Konkrétní volba proto bude individuální záležitostí.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…