Hypotéční úvěr je v současné době nejčastěji využívaným úvěrem pro financování budoucího bydlení. Málokdo disponuje tak velkými úsporami, aby pro plnohodnotný nákup nebo výstavbu nemovitosti nemusel žádat alespoň o částečnou půjčku.

Hypotéka představuje celoživotní závazek

Většina lidí se při myšlence na vlastní obydlí spoléhá především na to, že hypotéka se jim stane pomyslnou pomocnou rukou a svůj sen zhmotní ve skutečnost během velice krátkého času. Jenže, hypotéka není pro každého. Uvědomit si to musíte už na samotném prvopočátku, jinak si zaděláváte na mnoho potíží.

Musíte mít odpovídající výši příjmu

Velikost příjmu představuje u žádosti o hypotéční úvěr pomyslný odrazový můstek, který vám do jisté míry napoví, zda takovou půjčku utáhnete či nikoliv. Nejvíce to bude každopádně zajímat konkrétní bankovní instituci, od níž budete požadovat finance.

Pozor si dejte na to, že banky se dnes nezaměřují pouze na disponibilní příjem, ale také na relativní splátkové zatížení. Zkrátka, jestli jste schopni splácet hypotéku i tehdy, když každý měsíc poplatíte všechny ostatní pravidelné výdaje. Mezi ně se kromě nákladů na bydlení a živobytí řadí i další splátky půjček, kontokorentů nebo kreditních karet.

Optimální nastavení hypotéky hraje prim

Pokud projdete vyřazovacím sítem bankovních společností a dostanete možnost získat hypotéční úvěr, myslete na to, že ideální rozložení splátek má velice důležitou roli. V potaz musíte vzít všechny své rodinné příjmy a rovněž výdaje. Na základě tohoto rozdílu si stanovíte, jak vysokou měsíční splátku jste schopni hradit. V tomto případě by se do hypotéky neměli hrnout ti, kdo se najdou v níže uvedených řádcích.

  • Nemáte dlouhodobě jisté zaměstnání
  • Vaše měsíční splátka bude na hraně splatitelnosti
  • Očekáváte potomka a do svých výdajů nezapočítáváte náklady na něj

Myslete zejména na to, že financování bydlení prostřednictvím tohoto produktu, to je především běh na velice dlouhou trať. Obvykle je to 20 – 30 let. Takže i když máte představu o tom, že hypotéční úvěr splatíte co nejdříve a nepřeplatíte jej, raději buďte soudní a prodlužte si datum celkové splatnosti. Myslete na to, že špatně nastavená hypotéka není pro každého.

Chcete splatit své dluhy dříve? Máte možnost

Až překonáte všechna vstupní úskalí hypotéky a dopracujete se k jejímu optimálnímu nastavení z pohledu splatnosti, nezoufejte, že své dluhy budete splácet po zbytek života. Každá banka vám totiž dává možnost, uhradit je dříve, než za 20 – 30 let. A to prostřednictvím dvou způsobů.

  • Mimořádné splátky
  • Předčasné splacení

Mimořádné splátky mohou dosahovat výše až 25 % z celkové výše jistiny. Využít je můžete například v okamžiku, kdy vám skončí pevně daná fixace. Některé banky to umožňují i jednou ročně nebo ve špatné životní situaci. Tou je hlavně dlouhodobé onemocnění či jiné události, které negativně zasáhnou váš rodinný rozpočet.

Předčasné splacení je kapitolou samou o sobě a týká se obvykle těch, kdo se nečekaně dostanou k vyšším peněžním částkám. Hypotéku pak lze za jistých podmínek splatit i celou najedou, díky čemuž minimalizujete jakékoliv vícenáklady na úrokové sazby. Takže ano, hypotéka není zrovna pro každého a žádost o ni musí být dokonale promyšleným krokem, kterého byste neměli v budoucnu litovat. Jak ale můžete správně tušit, pokud vše dobře optimalizujete a nastavíte, není se čeho obávat. Tyto bankovní produkty se ostatně pyšní poměrně vysokou flexibilitou a variabilitou.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…