Hypotéku využívá k financování bydlení většina lidí. Jde totiž o jeden z nejdostupnějších zdrojů pro financování vlastního bydlení, popřípadě rekonstrukce. Jenže, doba se pomalu mění. Přibývají nová doporučení České národní banky, bankovní instituce začínají dodržovat definovaná omezení a úrokové sazby se pozvolna ženou vzhůru. Jde o nezadržitelný proces a v očích těch, jimž končí fixační období už za rok nebo dva se začíná objevovat strach z nových a vyšších měsíčních splátek. Když k tomu přidáte ještě nevyzpytatelný realitní trh, nejde o žádnou příjemnou situaci. Ano, všechno z výše uvedeného je naprostou pravdou. Pokud jste si nevzali hypotéku před dvěma lety, nyní si možná budete drbat hlavu, protože tehdy byly úrokové sazby na svém dlouhodobém minimu. Teď je zřejmé, že jejich velikost půjde směrem vzhůru.

Nečekejte na konec fixace hypotéky

Ať už máte hypotéční úvěr od jakékoliv bankovní společnosti, určitě s nedočkavostí vyhlížíte, až přijde období konce fixace a vy budete moci sáhnout po aktuálně přístupných úrokových sazbách. Jenže, co dělat v okamžiku, když nejbližší možnost refinancování hypotéky vychází za rok nebo dokonce za dva? V době, kdy mohou úroky vyletět rapidním tempem nahoru? Rozhodně nemusíte zoufat, protože spousta bankovních společností vám nabízí adekvátní řešení.

Banky umožňují svým klientům podpis smlouvy s dostatečným předstihem. Některé z nich vám umožní fixovat si aktuální úrok s ročním předstihem, vybrané dokonce s dvouletým předstihem. A to je reálná šance, jak ještě něco uzmout z nynějších úrokových sazeb. Jediné co, tak budete muset splnit základní podmínky banky a zároveň podepsat smlouvu, kterou se zavazujete, že refinancování hypotéky proběhne za přesně daných podmínek právě u ní, ať už to bude za jakékoliv časové období.

Refinancujte svou hypotéku s předstihem

Když už máte možnost zafixovat si úrokovou sazbu minimálně o rok dopředu, věnujte tomuto procesu dostatek času a v žádném případě se neunáhlete. Jako první si proveďte podrobné srovnání bankovních nabídek na tuzemském trhu. Využijte k tomu některý ze srovnávacích portálů, jež vám umožní najít hypotéku s nejvýhodnějším, respektive s nejnižším úrokem. V okamžiku, kdy budete mít vybráno nezbývá než se pustit do základních administrativních činností.

  • Podejte si žádost o refinancování hypotéky u nové bankovní společnosti.
  • Vyčkejte na zpracování všech dodaných materiálů.
  • Podepište smlouvu s novou bankovní institucí a vyřiďte všechny ostatní administrativní náležitosti.
  • Mnohdy bývá zvykem, že nová banka za vás provede výpověď ve staré bance a dokončí proces refinancování.

Vy se díky tomuto kroku můžete už nyní radovat z toho, že nepřijdete o aktuální úrokové sazby a v okamžiku ukončení fixace budete čerpat výhodných splátkových podmínek.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…