Hypotéka je závazkem na hodně dlouhou dobu. O její výhodnosti však nevypovídá pouze úroková sazba sjednaná na počátku uzavřením smlouvy. Ta se totiž vztahuje k délce fixačního období v rozmezí od jednoho roku do několika let.

Refinancování hypotéky

A právě tento časový úsek je pro vás jako pro uživatele hypotéčního úvěru zlomový. Právě na jeho konci se otevírají nové možnosti z hlediska získání lepší úrokové sazby. Pakliže nechcete setrvat u své současné banky, je tu ještě varianta refinancování. Pojďme se ale celé problematice věnovat pěkně popořadě.

Blížící se konec fixačního období

Každá bankovní společnost má povinnost kontaktovat vás tři měsíce před termínem ukončení fixačního období. A to s návrhem na novou úrokovou sazbu. Tříměsíční časová lhůta má své opodstatnění. Pokud nebudete spokojeni s nabídkou své banky, můžete oslovit i jiné bankovní domy a získat protinabídku. V rámci tohoto kroku máte záruku v tom, že vám vlastní banka minimálně připomene, že je nejvyšší čas řešit úrokovou sazbu hypotéky. Ono tři měsíce se mohou zdát jako opravdu dlouhá doba, bohužel tomu tak není. Při změně banky je totiž zapotřebí vyřídit poměrně dost administrativy.

Hledejte lepší úrokovou sazbu u konkurence

Jestliže máte už dopředu jasný plán v tom, že budete na koci fixace refinancovat stávající hypotéku, pak můžete tento krok provést daleko dříve. A to nejenom kvůli tomu, že jde o vlastní rozhodnutí a nechcete čekat na nabídku od vlastní banky. Lidé volí tuto cestu i z toho důvodu, že mohou získat lepší aktuální úrokovou sazbu s mnohem větším předstihem. Ano, u některých bank si můžete nový úrok k hypotéce v rámci refinancování zarezervovat až dva roky dopředu. Každý bankovní dům má samozřejmě trochu odlišné lhůty, proto vám přinášíme ty nejčastější.

Fio banka
6 měsíců
mBank
6 měsíců
Air Bank
12 měsíců
ČSOB
12 měsíců
UniCredit Bank
12 měsíců
Hypotéční banka
24 měsíců
Komerční banka
24 měsíců

Co si pohlídat při refinancování hypotéky?

Při refinancování hypotéky však nepřihlížejte pouze k velikosti úrokové sazby. Tu totiž ve výsledku mohou negativně ovlivnit mnohé další faktory. Pozor si dejte hlavně na možné vysoké poplatky spojené s refinancováním. Jestliže budete tento krok provádět na konci fixace, určitě se vyhnete jakýmkoliv nesmyslně vysokým sankcím. I přesto může být sjednání nové hypotéky s nižším úrokem spjato s řadou poplatků. Platba za zřízení, nový odhad nemovitosti, zprostředkovatelský poplatek a jiné. Z toho důvodu přihlížejte k refinancování komplexně a berte v potaz i tyto vícenáklady.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…