Dluhy jsou méně oblíbenou součástí našich životů. Pojem, s nímž se většina z nás nechce téměř vůbec setkat. Bohužel někdy není jiného východiska. Typickým příkladem jsou hypotéční úvěry a půjčky nejrůznějšího typu. Tyto finanční závazky jsou však vědomé. Víme o nich, sjednáváme si příslušné smlouvy a často nezapomínáme na jejich úhradu. Jenže, člověk může mít také dluhy, jež vzniknou v podstatě nevědomky a z nenápadné částky se vyšplhají do výšin, které jsou již příslibem problémů.

Dluhy znamenají vždy potíže!

Dejte si pozor na placení drobných věcí

Obvykle je to neuhrazená pokuta za špatné parkování či drobný nedoplatek za elektřinu. Pakliže nebudete příchozím oznámením věnovat dostatek pozornosti nebo je vyhodíte do koše, může se stát, že vás neminou velké sankce a penále. Ve výčtu takových nepříjemných a nenápadných dluhů by šlo určitě pokračovat.

  • Někdo si půjčí peníze na vaši osobu
  • Ručíte známému či rodinnému příslušníkovi a ten se opozdí se splátkami
  • Dluhy zdědíte po někom dalším, popřípadě vzniknou při rozvodu a dělení majetku

Předejděte dluhům za pomoci prevence

Jestliže vás při pročítání tohoto článku přemáhá jistý strach a beznaděj, nezoufejte. Všechny finanční závazky, o nichž nevíte, sice můžou vypadat jakkoliv odstrašujíce, na druhou stranu máte do jisté míry možnost ověřit si, zda někomu dlužíte či nikoliv. I když jde o trochu více práce, můžete některé instituce oslovit s požadavkem na výpis o své osobě. Je to kupříkladu správa sociálního zabezpečení či zdravotní pojišťovna. Abyste nemuseli zbytečně kontaktovat dodavatele energie, vašeho mobilního operátora a další subjekty tohoto typu, vyplatí se využít speciálních registrů.

Registr SOLUS
Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům. Za výpis sice zaplatíte menší poplatek, ale máte jistotu, že nedlužíte větším bankám, dodavatelům energií a podobným firmám, které si v rámci tohoto sdružení vyměňují veškeré informace.
Registr BRKI
Bankovní registr klientských informací. Ten vám prozradí potenciál peněžní závazky vůči bankovním institucím.
Registr NRKI
Nebankovní registr klientských informací. Poskytuje výpis dluhů u nebankovních společností.

Výše uvedené lze považovat za jedinou efektivní a praktickou pomůcku při hledání libovolných finančních závazků z přítomnosti a minulosti. I když takových případů není mnoho, věřte, že dlužníkem se můžete stát, aniž byste o tom věděli. Proto buďte vždy na pozoru a věnujte čas občasné prevenci.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…