S výrazem registr dlužníků se setkal jistě každý z nás. I když třeba ne aktivně, určitě o této bohaté databázi slyšeli všichni. Jde o registry, do kterých jsou zaznamenávány dluhy. A to hlavně v okamžiku, kde nehradí své závazky vůči jiným subjektům, ať už jde o poskytovatele půjček, mobilní operátory, dodavatele energií apod.

Registry dlužníků

Nežli vám sdělíme, jak lehce se dostat do registru dlužníků a jak vám tento záznam může zkazit plány do budoucna, představíme nejprve databáze, na něž můžete nejčastěji narazit.

Registr sdružení SOLUS
Právě ten patří k těm komplexnějším, v němž se nachází informace nejenom o mobilních operátorech, ale také nebankovních společnostech, bankách a zmiňovaných dodavatelích energií.
Bankovní registr klientských informací
Ten je známý pod zkratkou BRKI a sdružuje bankovní instituce.
Nebankovní registr klientských informací
Označován zkratkou NRKI. Nachází se v něm nebankovní a leasingové společnosti.
Centrální registr úvěrů – CRÚ
Registruje hlavně právnické osoby a podnikající fyzické osoby.

Jak se dostanu do registru dlužníků?

Poměrně jednoduše. Vše se samozřejmě odvíjí od konkrétního registru. Například u databáze SOLUS stačí, pokud budete dlužit částku nad 500 Kč a budete tři měsíce po splatnosti dlužné částky. U některých společností je to ihned, když nezaplatíte dvě po sobě jdoucí splátky. Pak se připravte na záznam, který má odlišnou dobu trvání.

  • U registru SOLUS je to po dobu tří let
  • U registru BRKI a NRKI to může být až čtyři roky

Myslet byste měli i na to, že i když své dluhy co nejdříve splatíte, stejně tyto záznamy zůstávají v databázích třeba i po dobu jednoho roku.

V čem vám mohou registry ublížit?

Z logiky věci jasně vyplývá, že je to především při žádosti o nejrůznější půjčky, ať už jde o spotřebitelské úvěry nebo úvěr na bydlení (hypotéky). První, co udělá každá firma poskytující půjčky je důsledná lustrace klienta. Společnost si tím ověří, že jde o patřičně bonitního člověka, jenž bude schopen své závazky pravidelně splácet. Tento model je zároveň ideální také z pohledu ochrany zákazníka. Bankovní a nebankovní firmy půjčují jen těm, kdo dokáží své závazky řádně splácet a tím se nedostanou do dluhové pasti.

Poskytovatelé vždy nahlížejí do dostupných registrů

Proto se možná vyvarujte nabídkám lákajících potenciální zájemce o finance na půjčku bez nahlížení do registru. Právě ono lustrování pro vás bude do jisté míry ochranou, že vše zvládnete splácet bez problémů. I přesto tyto pomyslné výhody je nežádoucí mít záznam v registrech. Sami si tím komplikujete cestu k penězům a prodlužujete schválení žádosti. Pokud si nejste jisti, zda máte záznam v registru dlužníků, požádejte o výpis a budete vědět více. Počítat ale musíte s odpovídajícím poplatkem.

  • Výpis z registru SOLUS 200 Kč
  • Výpis z BRKI a NRKI 100 Kč v elektronické podobě a 200 Kč v papírové podobě

Existují i pozitivní záznamy v registrech

Stejně, jako se můžete dostat do registrů dlužníků v negativním slova smyslu, existují i pozitivní záznamy a registry – a jsou nemén důležité. V podstatě se v nich evidují záznamy vždy z nově vznikajících smluv s operátory, dodavateli energií a uzavřenými půjčkami. Pokud včas a pravidelně splácíte, bude z těchto záznamů patrné, že jste spolehlivým klientem. To vám samozřejmě může pomoci při žádosti o jiné finanční služby.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…