Cestovní pojištění je nepostradatelným doplňkem při jakékoliv cestě za hranice České republiky. A je jedno, zda vyrážíte za rekreací nebo se chystáte na důležitou pracovní cestu. Pojistku tohoto typu si musíte sjednat vždy ode dny, kdy překročíte hranice ČR, protože právě tam na vás čekají hodně vysoké náklady na jakékoliv lékařské ošetření.

Bez pojištění do zahraničí ani ránu!

I když při čtení úvodu tohoto článku přikyvuje spousta z vás hlavou, že cestovní pojištění je přeci samozřejmostí, mnohdy si zapomínáte pohlídat kličky pojišťovacích společností. Ono není cestovní pojištění jako cestovní pojištění a může se stát, že právě na danou věc pojištěni nebudete. Abyste ihned na první pohled věděli, jaké části si v pojistné smlouvě pohlídat a na co si dát při cestě v zahraničí pozor, přinášíme vám několik praktických informací.

Alkohol může pojistné plnění pořádně zkomplikovat!

Je pravdou, že popíjení v rozumné míře k zahraniční dovolené nebo k dobrodružné cestě s přáteli jednoduše patří. Pozor si ale dejte na to, abyste to s pitím moc nepřehnali. Pojišťovny totiž před úhradou jakýchkoliv léčebných výloh zajímá, zda jste byli v dané situaci střízliví či nikoliv. A na to jim obvykle odpoví příslušné nemocniční zařízení, nikoliv vy sami. Tolerovány jsou samozřejmě nízké hodnoty alkoholu, pokud jsou však vyšší a zároveň jde o velké výdaje pro pojišťovnu, můžete se dostat do rozporu a část léčby si jednoduše zaplatíte ze svého.

Jakému sportu se budete věnovat?

Jestliže máte alespoň trochu adrenalinovou povahu a plánujete se na zahraniční dovolené věnovat nejrůznějším pohybovým aktivitám, s klasickým cestovním pojištěním si nemusíte za všech okolností vystačit. Je třeba rozlišovat to, co je rizikovým nebo dokonce extrémním sportem, za který si musíte připlatit. Jejich výpis se dozvíte v produktových nabídkách pojišťoven. Pokud na daný sport nebudete pojištěni a něco se vám stane, máte smůlu. V tomto směru existuje snad jediná útěcha, a to je fakt, že řada pojišťovacích společností nabízí možnost připojištění přímo ze zahraničí.

Nepodceňujte svůj současný zdravotní stav

Jestliže trpíte nějakým závažným onemocněním nebo zhoršenými zdravotními komplikacemi, a přesto se rozhodnete vyrazit na dovolenou do zahraničí, může vám být cestovní pojištění úplně k ničemu. A v to v takovém případě, že budete hospitalizováni právě s touto nemocí. Velice opatrné by měly být také těhotné ženy, a to především z pohledu délky trvání jejich těhotenství. Řada pojišťoven má totiž v podmínkách, že pojistí jen těhotné do určitého data před porodem. Někdy to dokonce musí být i s potvrzením od lékaře.

Storno zájezdu nelze platit později

Storno zájezdu je dosti zajímavou příplatkovou službou cestovního pojištění. Chrání vás hlavně v okamžiku, kdy se cokoliv pokazí a vy na dovolenou jednoduše neodjedete. Pak vám bude navrácena poměrná část hodnoty zájezdu a mnohdy to může být dokonce i v plné výši. To však platí pouze za předpokladu, že si storno zájezdu zaplatíte ve stejný den, kdy platíte svůj zájezd. Pojišťovny už dávno vyzrály na vychytralé klienty, jež si toto pojištění chtějí zaplatit v okamžiku, kdy hrozí zrušení jejich zahraniční dovolené. V takovém případě už si storno zájezdu jen stěží dopřejete.

Základní zubní péče

Jestliže jste v tuzemsku zvyklí na nadstandardní stomatologický servis, v zahraničí počítejte pouze se základní a nezbytnou péčí, pakliže ji má hradit pojišťovna. Pokud budete mít jakýkoliv problém za hranicemi ČR, určitě se nespoléhejte na to, že dostanete zbrusu novou bílou plombu nebo vám dokonce někdo bude dělat nový zub či jiný kosmetický zákrok. Ano, lze to, ale vše si hradíte sami. V tomto směru mají pojišťovny nastaveny omezené finanční limity, které tak akorát pokrývají jen tu nejzbytnější léčbu, abyste se zbavili případné bolesti.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…