Pakliže se o finanční svět alespoň v malé míře zajímáte, jistě jste postřehli, co v posledních několika týdnech „provádí“ měnová inflace. Meziroční míra inflace v ČR v minulém roce víceméně stagnovala a pohybovala se kolem 0,3 procenta. Teprve až konec roku 2016, potažmo začátek toho letošního sebou přinesl vzrůst na hodnotu až 2,5 procenta. Tento krok samozřejmě ovlivňuje spoustu věcí a peněžních služeb. Jestliže chcete být obeznámeni o tom, co přináší a ovlivňuje růst inflace, nabízíme vám sumář toho nejzásadnějšího.

Dražší hypotéční úvěry

Připravte se na to, že dojde k pozvolnému navyšování úrokových sazeb u hypoték, což je už nyní poměrně značně omílaným tématem. Úroky se do jisté míry postarají o to, že hypotéční úvěry nebudou tak dostupným produktem, jako doposud. Na druhou stranu můžete být klidní, protože ceny nemovitostí se pravděpodobně zastaví a budou stagnovat, popřípadě dojde k mírnému snižování cen. Dochází tak k určitému vyrovnání.

Dluhopisy na tom nebudou moc dobře

Zvyšující se inflace se promítne do vyšších úrokových sazeb u dluhopisů. To je však negativní známka pro celkový výnos, protože bude klesat jejich tržní cena. Tento fakt vás možná dovede k zamyšlení, zda není vhodné trochu upravit své investiční portfolio. To se týká především majitelů starého penzijního spoření, které je z velké části založeno na výnosech z dluhopisů. Proto mnohé finanční společnosti obměňují klientům jejich investiční strategie.

Na spořicích účtech možná konečně vyděláte

Spořicí účty byly do současné doby spíše okrasou produktových nabídek mnohých bank. Nulové či velice minimální až symbolické zhodnocení může být nyní vyměněno za trochu lákavější. Musíte si však ještě chvíli počkat na pozvolnější růst úrokových sazeb.

Změna kurzu české koruny

Pro mnohé občany a živnostníky obchodující v cizích měnách může být lákavý fakt, že se inflace ve spojení s Českou národní bankou postarají o posilnění české měny. Proti zahraničním měnám bude česká koruna rozhodně silnější, než do nedávné doby.Je tedy pravdou, že aktuálně vzrůstající inflace sebou přinese jisté problémy, ale na druhou stranu má také co nabídnout. Nezbývá, než vyčkávat, co bude dál…

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…