Celá Česká republika je doslova poseta tisíci bankomaty odlišných bank a finančních společností. Tento praktický platební nástroj nás doprovází bezmála 30 let. Není se čemu divit, že poskytované peněžní služby prostřednictvím bankomatu jsou na neustálém vzestupu.

Bankomaty umí víc, než si myslíte…

Dnes to není jen výběr hotovosti, o níž máte zájem. Bankomat vám toho umožní daleko více. Níže vás seznámíme s nadstandardními funkcemi těchto bankovních doplňků. Ty se samozřejmě nemusí vyskytovat u všech bankovních společností.

Podrobná správa bankovního účtu

Nejprve to začalo možností zobrazení zůstatkové částky. Po zadání tohoto příkazu vám z bankomatu vylezl doklad s požadovanou informací. Některé bankomaty jdou však v tomto směru mnohem dál. Co byste řekli kupříkladu na výpis posledních transakcí realizovaných z vašeho bankovního účtu? Zvolit si dokonce můžete nejenom vytištění na papír přímo z bankomatu, ale také zaslání na mobilní telefon. Co se týče správy bankovního účtu skrze bankomat, je to určitě i možnost změny PIN kódu. A pokud náhodou vložíte do bankomatu platební kartu s blížícím se vypršením data platnosti, budete na to samozřejmě upozorněni.

Vyberte si hotovost dle libosti

Scénář probíhající u bankomatu ještě před několika lety zná bezpochyby každý. Zvolili jste si cílovou částku pro výběr a do poslední chvíle jste nevěděli, jaké bankovky obdržíte. V současnosti je tomu ale už jinak. Většina bankomatů vám nabídne možnost, vybrat si z předdefinovaného počtu určitých bankovek. Jisté bankovní domy jsou ještě dál a dokonce umožní uložit zákazníkům pravidelné výběry do kategorie „Oblíbený výběr“. Touto funkcí šetříte především svůj drahocenný čas.

Vklady a převody peněz

Některé z bankomatů mnohých bankovních společností nesou specifické označení „vkladomaty“. Ty slouží nejenom k výběru peněz, ale také ke vkládání hotovosti. Ta dokonce může nabývat vysokých hodnot v řádu desítek tisíc korun. S pomocí bankomatu lze s penězi pracovat ještě jedním způsobem. A to tak, že si vámi zadanou částku přepošlete na jiný bankovní účet. Ve své podstatě lze tuto služby přirovnat k těm platebním. Za pomoci bankomatu a platební karty uhradíte například svoje faktury. U mnohých bank si tímto způsobem dobijete i mobilní telefony.

Bezkontaktní bankomaty a služby navíc

Doba, respektive technologie plynou neúprosně kupředu, proto se není čemu divit, že se mezi bankami začínají objevovat také bezkontaktní bankomaty. Ty fungují na stejném principu, jako bezkontaktní platby v obchodech. Přiložíte kartu na předem vyznačené místo, zadáte PIN a jste přihlášeni. Prostřednictvím vybraných bankomatů lze i sjednávat služby a uzavírat smlouvy. Týká se to nejvíce kontokorentů a žádostí o úvěr. Obdobně funguje možnost navýšení úvěrového rámce. Zajímavou novinkou je sjednání cestovního pojištění. Ano, přesně tohle všechno umí novodobé bankomaty. Nechme se proto překvapit, jakým směrem se budou tyto bankovní přístroje vyvíjet v budoucích letech.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…