P2P (peer-to-peer) půjčky jsou novou platformou, kde není v roli věřitele běžná banka, nebo nebankovní společnost, ale ostatní lidé. Prakticky to znamená, že pokud si zájemce chce půjčit peníze, získá je od jednotek až desítek cizích lidí, kteří fungují jako drobní investoři a na požadovanou půjčku se společně složí. Největším tržištěm těchto úvěrů je na českém internetu Zonky, patřící do finanční skupiny Home Credit a.s. Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto typu úvěru?

Půjčte si peníze od lidí

Zonky.cz funguje jako prostředník mezi žadatelem o půjčku a stovkami drobných investorů. Proces je poměrně jednoduchý, ačkoliv zabere o něco více času, než stojí vyřízení např. SMS půjčky, Zonky je však ale určen jinému typu zákazníků. V prvním kroku je nezbytné vyplnit online žádost a zadat základní informace o sobě, vše je nutné doplnit ofocenými doklady a výplatní páskou. Lidé v Zonky.cz pak žádost vyhodnotí a pokud zájemce schválí, poskytnou mu přístup na své tržiště. První krok zabere zhruba 2 dny.

Tržiště půjček na Zonky.cz

Pokud je zájemce o úvěr schválen a získá přístup na tržiště, může si vytvořit svou poptávku. Jednoduše tak popíše, na co by peníze chtěl a potřeboval. Není to povinné, ale velmi to pomůže. Investoři jsou totiž často ochotni zafinancovat cokoliv. Běžná půjčka na auto se zde objevuje pravidelně, často lidé žádají peníze na rekonstrukci bytu, ale třeba i na nové zuby. Stejně tak je možné refinancovat nevýhodné úvěry. Výhodou Zonky je, že lidé si zde mohou půjčit skutečně na cokoliv a čím poutavěji o tom dokážou napsat, tím lépe. I na půjčku 500 000 Kč se zde lidé dokážou složit za 2 dny. Důležité je poznamenat, že celý proces je anonymní, zatímco se vám na půjčku může složit třeba dvacet cizích lidí, skutečnou vaši identitu zná pouze Zonky.

Výhody Zonky.cz

  • Možnost půjčit si až 500 000 Kč
  • Dlouhá doba splatnosti (až 84 měsíců)
  • Pro bonitní žadatele velmi nízké RPSN
  • Možnost půjčit si peníze skutečně na cokoliv
  • Vše zařídí Zonky, vy splácíte klasicky jen jeden dluh
  • Šanci na úvěr mají i lidé se záznamem v registru dlužníků

Nevýhody

  • Spíše průměrná schvalovatelnost žadatelů
  • Nejedná se v žádném případě o rychlou půjčku
  • Vyřízení celé žádosti a vyplacení peněz zabere min. 4 dny

Zkušenosti Zonky.cz

Jaké jsou zkušenosti a recenze lidí se službou Zonky? Stručně řečeno, pozitivní. Pokud se jednou podaří dostat na tržiště, je následně většina žádostí zafinancována poměrně rychle. Investorů je zde přítomno dost. Výhodou je, že bonitní lidé, kteří neměli nikdy problém se splácením, mohou dostat nejlepší úrok srovnatelný nebo i lepší než v běžné bance. Podle bonity Zonky přiřazuje rating, který vidí ostatní investoři. Čím nižší bonita a vyšší riziko, tím horší rating a následně i úrok. Nejméně solventní zájemci pak získávají úrok, který už není moc výhodný a snese srovnání s běžnými nebankovními půjčkami.

Kdy se půjčka od Zonky vyplatí a kdy ne?

Smysl má zejména, pokud máte podnikatelský nápad a dokážete ho poutavě popsat. Peníze se pak sejdou velmi rychle a nemusíte na ně tolik spěchat. Z podstaty věci ale nejsou Zonky vhodné na rychlé výpadky příjmu. Refinancování nevýhodných půjček je vhodné skoro vždy, ale i zde se vyplatí dobře počítat, neplatí automaticky, že refinancování musí být výhodnější, než splácení samostatných úvěrů. Výhodou Zonky je, že o půjčku na tržišti mohou žádat i zájemci, kteří mají trvalý pobyt, ale nikoliv české občanství (tedy např. Slováci a Ukrajinci). Zonky určitě mají na trhu své místo, to, že neustále rostou a stojí za nimi silná finanční společnost, jsou toho důkazem.

Další články

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…