RPSN je zkratka slov „Roční procentní sazba nákladů“, jedná se o velmi důležitý parametr při srovnávání výhodnosti půjček a všech nákladů s nimi spojených. S tímto pojmem jste se již jistě setkali, bývá součástí všech televizních i tiskových reklam na půjčky a úvěry – ikdyž obvykle tím nejmenším písmem.

Co je to RPSN

RPSN vyjadřuje v procentech celkové náklady úvěru za 1 rok (kolik vás to bude stát). Tento údaj je od roku 2012 dokonce ze zákona povinný a musí ho tedy uvádět všichni poskytovatelé finančních úvěrů a půjček. Obsahem RPSN je skutečně vše…

  • poplatky za uzavření smlouvy
  • poplatky za správu a vedení účtu
  • poplatky za převody peněžních prostředků
  • první navýšená splátka (akontace)
  • odkupní cena předmětu (v případě leasingu)
  • pojištění schopnosti splácet
  • všechny další náklady…

U krátkodobých půjček RPSN tisíce procent?

Krátkodobé půjčky (nebo-li fenomén tzv. půjček před výplatou) vás mohou zaskočit RPSN v řádu tisíců procent. Proč? Důvod je poměrně prostý, jak již bylo řečeno, RPSN zahrnuje veškeré roční náklady. Půjčku před výplatou byste však měli splatit nejpozději do 30 dnů. Tento fakt výpočet opticky poněkud zkresluje, protože RPSN letí velmi prudce vzhůru. Příklad za všechny:

Představte si, že půjčíte svému kamarádovi 1000 Kč a on vám za týden tuto sumu vrátí a z vděku přidá ještě 70 Kč navrch (deset korun za každý den půjčky). Úrok je pouze 7 % – nic závratného – avšak RPSN dosahuje astronomického čísla 3305 %!

RPSN můžete pro srovnání výhodnosti půjček před výplatou samozřejmě použít (a rozhodně byste také měli, RPSN je opravdu klíčový parametr!), jen je však v takovém případě porovnávat porovnatelné, tedy půjčky o splatnosti 30 dní mezi sebou a ne spolu s půjčkami, jejich doba splatnosti je třeba 2 roky.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…