O cestovním pojištění se nemá cenu zdlouhavě rozepisovat. Každý jistě moc dobře ví, že jde službu, bez níž by se neměl vydávat za hranice České republiky. A to především kvůli tomu, že v okamžiku potřeby jakýchkoliv lékařských služeb budete s kvalitním cestovním pojištěním oproštěni od jejich platby. V opačném případě se můžete celkem dost prohnout, jelikož náklady na jednotlivé úkony jsou v řádu tisíců až desetitisíců korun.

Nepodceňujte důležitost pojištění!

Pakliže se chystáte na klasickou rodinnou dovolenou, určitě moc neuvažujete nad tím, jaký typ cestovního pojištění zvolíte. Vsadíte na základní nabídku a spokojeně se těšíte na povalování u moře. Jenže, vědět byste měli to, že řada cestovních pojišťoven má ve svých podmínkách nejrůznější výjimky, na které své klienty moc často neupozorňuje a jen málokdo si je přečte. Pak se při žádosti o finanční plnění můžete nemile divit. Pojďme se tedy seznámit s těmi nejčastějšími výjimkami, jež vás mohou na běžné dovolené s klasickým cestovním pojištění zastihnout.

Pozor na destinace se zvýšeným rizikem terorismu

Ano, v dnešní době existuje spousta destinací, kde je zvýšené riziko teroristického nebo bombového útoku. Pakliže se i přes varování ministerstva zahraničích věcí České republiky do takové země vydáte, hrozí, že můžete mít následně problémy s pojišťovnou. Dále je pak patrné, že cestovní pojišťovny nehradí finanční náklady v okamžiku, kdy se stáváte aktivní součástí teroristického útoku, i když takové situace asi jen tak nenastanou. Spousta pojišťoven je v případě bombových útoků velice vstřícná. Pokud nastane případ, že vámi zvolená destinace začne být oficiálně nebezpečná pro turisty, máte právo takový zájezd zrušit a domoci se téměř celé finanční náhrady za cestu do zahraničí.

Senioři a těhotné ženy

Jistá omezení se mohou týkat postarších lidí, kteří se u některých pojišťoven dokonce nemají možnost pojistit. Většina pojišťovacích společností totiž nastavila hranice od 70 let a výše, kdy své klienty nepojišťuje, popřípadě na základě podrobné lékařské zprávy a doporučení od lékaře. Při cestování za hranice České republiky by měly zbystřit také budoucí maminky, respektive těhotné ženy. Rozhodně nemá cenu zatajovat jakékoliv informace. Takže pokud jste v rizikovém těhotenství, určitě to zmiňte a vyvarujete se případným problémům při hrazení lékařských výdajů na dovolené. Obecně platí, že většina pojišťoven vám sjedná cestovní pojištění do sedmého měsíce těhotenství. Pak už je to velice individuální a vždy na základě doporučení gynekologa.

Běžné cestovní pojištění nepokrývá atypické sporty

Při rodinné dovolené byste se neměli spoléhat na to, že vaše základní cestovní pojištění bude pokrývat většinu pohybových aktivit. Tomu je u téměř všech pojišťovacích společností spíše naopak. Stačí, pokud vyrazíte na motorových skútrech na moře a něco se stane. To samé platí pro plachtění, vysokohorskou turistiku, lezení a jiné adrenalinové činnosti. Ty v žádném případě nejsou součástí klasického cestovního pojištění. Abyste se pojistili i na takové sporty, musíte zvolit správné připojištění. Obvykle se to týká rizikových a extrémních sportů.

Před odjezdem nezatajujte zhoršený zdravotní stav

A poslední rada na závěr. Pokud trpíte závažným onemocněním, a i přesto se chystáte na cestu do zahraničí, konzultujte ji nejenom se svým lékařem, ale také konkrétní pojišťovnou. Některé z nich totiž mají ve svých výjimkách i to, že nevyplácí finanční plnění těm, kdo věděli o svém tíživém zdravotním stavu, jež si v případě dané nemoci vyžádal hospitalizaci v zahraničí. Takže, než uzavřete běžné cestovní pojištění, promyslete si další věci kolem a rozmýšlejte o tom, jak budete svoji dovolenou či pracovní cestu v zahraničí trávit.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…