Povinné ručení musíte uzavřít ihned poté, co si pořídíte automobil, a ještě před tím, než s ním vůbec vyrazíte na silnice. Uzavření smlouvy je obvykle realizováno v délce trvání jednoho roku. Ne vždy ale získáte pojištění, které vám musí vyhovovat dlouhodobě. Ať je to například zdražení služeb, výše pojistných limitů nebo můžete mít časem jakékoliv jiné výhrady vůči dané pojišťovací společnosti.

Povinné ručení vyřídíte nejrychleji online

V takový okamžik každého klienta pojišťovny napadne jediná věc. Provedu změnu smlouvy na povinné ručení a přejdu k jiné a třeba i výhodnější pojišťovně. Jenže, takový přechod, respektive ukončení pojišťovací smlouvy musíte realizovat s tím správným načasováním. A právě na to se zaměříme v následujících situacích. Mimo to je třeba zmínit, že výpověď pojistné smlouvy by měla mít i své náležitosti.

  • Podání je třeba realizovat písemně, buď zasláním na pojišťovnu nebo návštěvou některé z jejích poboček.
  • Výpověď nezapomeňte opatřit vlastnoručním podpisem.

Blíží se konec pojistného období? Nezapomeňte podat výpověď

Jedna z nejtypičtějších situací vůbec. Konec pojistného období je totiž nejideálnější dobou k tomu, abyste změnili poskytovatele svého povinného ručení. V tomto směru si musíte pohlídat pouze jedinou věc, a to je termín podání výpovědi. Žádost musíte podat alespoň šest měsíců před výročním dnem pojistky.

Změna pojistného a pojistná událost

Ukončení smlouvy na povinné ručení můžete realizovat i v případě jiných situací, a to ještě dříve, než dojde ke konci pojistného období. Jednou z možností je oznámení o změnách pojistného. Pokud vám nevyhovují, máte nárok na odstoupení od smlouvy, a to relativně včas. Smlouvu můžete ukončit už do jednoho měsíce od takového oznámení. Podobný případ nastává v okamžiku, kdy dojde ke vzniku pojistné události. I v tomto případě jsou pojišťovny vstřícné a pokud nejste spokojeni s řešením pojistné události, můžete vypovědět smlouvu. A to do tří měsíců ode dne nahlášení. Její výpověď je platná během třiceti dnů.

Ostatní případy pro změnu povinného ručení

Jak vidíte, ukončení smlouvy s pojišťovnou, potažmo změna povinného ručení nemusí být zcela automatickou a rychlou záležitostí. Přesto existuje kromě výše uvedených případů pár dalších situací, kdy takovou změnu můžete realizovat. Smlouvu na povinné ručení lze vypovědět do dvou měsíců od jejího podpisu. Pokud se s pojišťovnou dohodnete, může dojít k vypovězení smlouvy dohodou. Je však pravdou, že k tomu až tak často nedochází a pojišťovna musí mít pádný důvod svolit k takovému kroku. Změnu, respektive zrušení povinného ručení lze provést při vyřazení vozidla z evidence vozidel. Dále je to také při prodeji a změně vlastníka vozu. Na druhou stranu existuje i varianta, jak se domoci zrušení povinného ručení ze strany pojišťovací společnosti, a to bývá obvykle v kombinaci s tím, že řádně neplatíte toto pojištění. V tomto případě se však vystavujete nebezpečí nejrůznějších pokut a sankčních poplatků.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…