O spotřebitelské úvěry je dnes zájem, jako na běžícím páse. Především o nebankovní segment, který je v mnohých ohledech daleko benevolentnější. Nutno podotknout, že na trhu existuje velká spousta poskytovatelů, jež vám mohou nabídnout své služby. Jenže, není úplně snadné zvolit ten výhodný, bezpečný a flexibilní.

Online půjčky

Jestliže se chcete dopracovat k lákavé půjčce, pak vám v jejím hledání pomůže nejenom novela spotřebitelského zákona z loňského roku, ale také naše rady. Pokud se budete držet následujících bodů, s naprosto jistotou nešlápnete vedle.

Nebankovní neznamená nebezpečné

Doposud mělo hodně žadatelů o úvěry strach hlavně z nebankovních produktů. A opravdu, není se čemu divit, protože ještě do nedávné doby okupovalo trh více, jak 60 000 poskytovatelů, mezi nimiž se nacházelo velké procento těch nekalých. Díky novele zákona o spotřebitelských úvěrech se však nemusíte obávat hledat kromě bankovního segmentu také v tom nebankovním. Nastolena byla totiž poměrně striktní pravidla a povinnosti, takže dnes nemůže peníze půjčovat jen tak ledajaká společnost. Navíc všechny aktuálně fungující subjekty jsou kontrolovány Českou národní bankou i Českou obchodní inspekcí.

Nejvíce vypovídající je hodnota RPSN

Jestliže jste doposud při hledání vhodného úvěru hleděli pouze na velikost měsíční splátky, pak vězte, že jste dělali chybu. To není ten nejpodstatnější údaj při výběru půjčky. Kromě úroku můžete totiž narazit na spoustu dalších nečekaných poplatků. Všechny náklady v sobě zahrnuje hodnota roční procentuální sazby nákladů označované jako RPSN. Z tohoto údaje vycházejte a dopracujete se k tíženému výsledku.

Nezapomínejte na 14denní lhůtu pro výpověď

I když nejde o žádnou novinky přicházející s novelou zákona o spotřebitelských úvěrech, možná jste o této možnosti mnozí neměli ani tušení. Ať už podepíšete jakoukoliv smlouvu, můžete do 14 dnů vždy odstoupit. Bez udání konkrétního důvodu a jakýchkoliv sankčních poplatků. Čtrnáctidenní lhůta se vztahuje také na nabídku, která vám byla zpracována. Její obsahová část je platná minimálně 14 dnů od jejího vystavení, abyste měli dostatečnou dobu na rozmyšlenou.

Pohlídejte si sankční poplatky

A na závěr ještě jedna rada, jež vám ušetří řadu problémů a financí. Nový zákon o spotřebitelských úvěrech sice přiškrtil řadu nesmyslných poplatků u nebankovních úvěrů, nesmíte však na to spoléhat v plné míře. Ano, většinou se vyhnete například platbám za předčasné splacení, popřípadě budou minimalizovány. Je tu ale stále jistá hrozeb plateb. Tu představují například smluvní pokuty, které naštěstí reguluje zákon a tak mohou dosahovat výše jen 0,1 %. Daleko větším problémem jsou však upomínky, jejichž velikost není nijak omezena. Nekalé společnosti si tak mohou účtovat poměrně dost peněz. Pohlídejte si proto ve smlouvě i tuto položku.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…