Na úvod tohoto článku by bylo vhodné vysvětlit hlavní rozdíl mezi debetní a kreditní kartou, který spousta lidí opomíjí a nebere v potaz. Debetní karta je ta, jíž dostanete ke svému bankovnímu účtu a prostřednictvím níž čerpáte vámi uložené peněžní prostředky.

Jak správně zacházet s kreditní kartou?

Kreditní karta je ve své podstatě úvěrový platební nástroj, z něhož můžete ihned získat finance ve schválené výši. Taková půjčka na kartě, o níž vlastně pojednává tento článek. Pokud se rozhodnete využít kreditku ve svém každodenním životě, měli byste si před jejím výběrem položit několik zásadních otázek vedoucích k té správné volbě.

Kolik za všechno zaplatím?

Nežli se budete zajímat o výhody kreditní karty, optejte se na to, kolik vlastně za ni zaplatíte peněz. Ano, soustřeďte se na poplatky spojené především s jejím dlouhodobým vedením, a to v podobě měsíčních plateb. Nebojte se dotazovat ani na platby spjaté s vyřízením. V neposlední řadě by vás měly zajímat i poplatky ve formě sankcí. Co když nedodržíte předem určený termín splatnosti? Co se stane, když překročíte úvěrový limit a podobně.

Jak je to s bezúročným obdobím?

Tato otázka musí automaticky napadnout každého, kdo má představu o tom, jak funguje kreditní karta. Většina z nich totiž disponuje tzv. bezúročným obdobím, během něhož nemusíte platit za vypůjčenou sumu. Přesný počet dnů je poměrně důležitý, protože pokud jej prošvihnete zbytečně, začnete platit úroky.

Jak vysoký je úrok?

A pokud byste náhodou nestihli vrátit peníze v rámci bezúročného období, ptejte se na velikost úrokové sazby. Ideálně se zajímejte o roční procentuální sazbu nákladů, nikoliv o klasický měsíční nebo roční úrok. Chtějte jasně vypovídající hodnoty, z nichž si uděláte představu, na kolik vás dlouhodobé půjčení peněz vyjde. U kreditních karet jsou aplikovány trochu vyšší úroky, než u normálních půjček, takže tuto část dotazů rozhodně není vhodné podceňovat.

Jsou stanoveny nějaké minimální splátky?

Se splácením souvisí také povinnost uhradit sumu v dané, respektive minimální výši. Dotazujte se na to, jaká taková částka vlastně je? Každá kreditní karta to má trochu jinak. Obvykle se jedná např. o procentuální sumu z vypůjčené částky. Jedná se pouze o to, v jaké výši.

Ptejte se na výhody spojené s kreditní kartou

Ke kreditní kartě nepřistupujte jako k nějaké univerzální pokladničce. Berte ji jako multifunkční platební nástroj s řadou bonusů. A právě na takové výhody se rozhodně vyptávejte. Zajímejte se o slevy, bonusové a věrnostní programy, vstupy do letištních salonků a podobné věci. Pokud nabízí daná kreditní karta zvýhodněné nákupy nebo vrací peníze nazpět, hledejte, u jakých je to prodejců a zda je často navštěvujete. Po zodpovězení výše uvedených otázek budete mít jistotu, že šance na výběr té správné kreditní karty jsou skutečně vysoké.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…