Každý už alespoň jednou platil něco skrze internetové bankovnictví (ebanking) nebo šel osobně zadávat převod peněz na přepážku bankovní instituce. A právě při tomto procesu jste se mohli setkat s  poměrně významným číslem. Je to kód banky nacházející se za lomítkem a číslem samotného bankovního účtu.

Kódy bank

Unikátní identifikátor, který přiděluje Česká národní banka. Ten je v podstatě jedinečný. Díky němu jste schopni ihned na první pohled rozlišit, zda posíláte peníze někomu do Komerční banky, nebo třeba do Air Bank. Označování bank, v němž nehledejte žádnou logiku ať už z pohledu velikosti daného čísla, nebo pořadí. Kód banky se skládá ze čtyř čísel, jež začínají hodnotami 0 až 8.

Kódy nejpoužívanějších bank

Abyste byli schopni identifikovat kód banky, přinášíme vám tabulku s nejčastějšími kódy, na něž můžete při platebním styku narazit.

Název banky Kód banky
Komerční banka 0100
Raiffeisenbank 5500
Československá obchodní banka 0300
Fio Banka 2010
MONETA Money Bank 0600
mBank 6210
ING Bank 3500
Air Bank 3030
Equa Bank 6100
Česká spořitelna 0800
Citibank 2600
Česká národní banka 0710
UniCredit Bank 2700
Sberbank CZ 6800
ZUNO Bank 2310
Hypotéční banka 2100

Důležité je také zmínit, že kódy bank nejsou přidělovány pouze bankovním domům, ale i stavebním spořitelnám a spořitelním družstvům. Zde je příklad nejpoužívanějších.

Název společnosti Kód
Českomoravská stavební spořitelna 7960
ANO spořitelní družstvo 2260
Stavební spořitelna České spořitelny 8060
Modrá pyramida stavební spořitelna 7990

Víte, co znamená SWIFT nebo IBAN?

Když už jsme v prezentaci kódů jednotlivých bank, je vhodné zmínit ještě dva pojmy, s nimiž se ve finančním světě můžete nejčastěji setkat. Zejména tedy pokud budete převádět nebo přijímat peníze ze zahraničí.

  • SWIFT – Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication
  • IBAN – International Bank Account Number

SWIFT kód

SWIFT je kódem využívaným při mezinárodním bankovním styku. Jde v podstatě o řízený dálkový přenos mezi bankami, který má na svědomí nezávislá společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci.

IBAN kód

IBAN je mezinárodním číslem bankovního účtu, které je využíváno v celé Evropské unii. Jeho délka je oproti klasickému kódu banky podstatně delší a dosahuje hranice až 34 čísel. Setkáte se s ním především v okamžiku, kdy budete provádět platby do nebo ze zahraničí.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…