Bankomaty jsou součástí všech dostupných bank v České republice. Některé jich vlastní více, jiné zase méně. Pravdou však je, že pokud potřebujete vybrat nebo vložit hotovost, narazíte na bankomat v podstatě na každém kroku. Tyto novodobé doplňky bankovních domů kladou poměrně vysoké nároky na bezpečnost. Není se čemu divit, protože s pomocí nich dochází k manipulaci s penězi, a někdy může jít o poměrně vysoké finanční částky. V souvislosti s touto otázkou vyvstává téma týkající se časového úseku potřebného k odebrání či vložení peněžní hotovosti, popřípadě vytažení platební či kreditní karty. Každá banka má totiž nastaveny trochu jiné procesy a my vás s nimi v následujících řádcích podrobněji seznámíme.

Výběr hotovosti z bankomatu

Při výběru lze narazit na dvojí dělení. Jsou banky, které při neodebrání hotovosti zasunou peníze zpět a ty, jež takové úkony neprovádí a vaše finance nechají „napospas“ kolemjdoucím.

Bankomaty vracející peníze nazpět
UniCredit Bank, ČSOB, Raiffeisenbank
Bankomaty nevracející peníze nazpět
Oberbank, Air Bank, Fio Bank, Česká spořitelna, Sberbank, Komerční banka, MONETA Money Bank

Pokud při výběru zapomenete nejenom hotovost, ale ještě samotnou platební kartu, můžete být klidní. Bankomaty ji vždy vezmou zpět. Vy však následně musíte požádat o její vydání na dané pobočce. Obvykle dojde k vydání karty obratem. Časový úsek pro zadržení platební karty se pohybuje od 12 sekund do 30 sekund. Co se týče zadržení hotovosti u výše uvedených bank, jsou lhůty následující.

UniCredit Bank 30 sekund po vytažení karty
ČSOB 60 sekund po vytažení karty
Raiffeisenbank 40 sekund po vytažení karty

Nutno podotknout, že ostatní bankomaty peníze sice nevtáhnout, zobrazí ale upozornění na displeji nebo začnou vydávat zvukový signál. To probíhá také v období zhruba 30 až 120 sekund po daném úkonu.

Co když si chcete peníze vložit?

Výše popisované situace s penězi mohou probíhat i opačným způsobem. Tedy, že si peníze nevybíráte, ale vkládáte je. V totmo případě může dojít spíše k situaci, kdy vložené peníze ve „vkladomatu“ banky jednoduše nepotvrdíte. Zde nabydete alespoň částečného pocitu bezpečí, protože všechny bankomaty s touto funkcí po čase peníze stejně přijmou. To samé provedou i s platební kartou, kterou byste zapomněli odejmout. Časové lhůty u bank jsou tyto.

mBank 60 sekund
Air Bank 5 minut
UniCredit Bank 60 sekund
Česká spořitelna 90 sekund
Komerční banka 2 minuty
ČSOB 4 minuty
Raiffeisenbank 4 minuty

I zde platí, že po uplynutí několika desítek vteřin dojde k vizuální či zvukové signalizaci bankomatu.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…