Půjčka je možným prostředkem, jak zvládnout momentálně finanční krizi nebo jak si splnit své potřeby a dlouhodobé sny. Vzhledem k tomu, že trh je doslova zaplaven nejrůznějšími peněžními produkty od bankovních i nebankovních společností, je třeba dbát při výběru úvěru dostatečné obezřetnosti.

Jak si půjčit peníze a nenaletět?

Každý určitě touží po těch nejlepších splátkových podmínkách a té nejvýhodnější úrokové sazbě na trhu. O tom není žádných pochyb. Jen málokdo by chtěl splácet více, než musí. Jenže, jak se dopracovat k tomu nejefektivnějšímu řešení? Vcelku jednoduše. Musíte zkrátka hledat a porovnávat nabídky.

Hlídejte si základní parametry půjčky

Při honbě za peněžní pomocí je vhodné zaměřit se na několik důležitých údajů, jež mají o konkrétním produktu doslova vypovídající hodnotu. Někteří z vás budou možná přesvědčeni, že je to jednoznačně velikost úrokové sazby. To však není až zase tak úplně pravda. Zaměřit byste se měli na tyto tři parametry.

  • Hodnota RPSN
  • Sankční poplatky
  • Splatnost

Hodnota RPSN

Ve své podstatě jde o odrazový můstek. Jeden z údajů, který má v rámci dané půjčky tu vůbec nejvíc vypovídající hodnotu. RPSN neboli roční procentuální sazba nákladů v sobě zahrnuje nejenom úrok, ale také všechny další vícenáklady, jakými jsou např. vstupní poplatky, platby za vyřízení půjčky a ostatní. Ihned na první pohled tak uvidíte výhodnost konkrétního produktu.

Sankční poplatky

Pozornost byste měli věnovat i části smluvních podmínek spojené s poplatky. Na mysli máme sankční platby v okamžiku, kdy se například opozdíte se splátkou, chcete požádat o odklad splátek a podobně. Tyto vícenáklady jsou také velice důležité, jelikož mohou úvěr zbytečně prodražit.

Splatnost

Třetím podstatným parametrem je splatnost půjčky, respektive doba, za kterou máte finanční obnos vrátit zpět. Od různých poskytovatelů máte na výběr, ať už jsou to splátky týdenní nebo měsíční. Menší a krátkodobé půjčky jsou dokonce spojeny s jedním datem splatnosti. Musíte se zkrátka připravit na to, abyste byli schopni své závazky včas a řádně splácet.

Jakým způsobem vybrat půjčku?

Když už víte, na co při hledání půjčky nezapomenout a co si pohlídat, je nejvyšší čas přikročit k další důležité věci. Kde takový úvěr najít? Jednou z několika možností je individuální posouzení několika nabídek. Obejdete zkrátka pár bank a nebankovních společností, vezmete si tužku a papír a jednotlivé parametry porovnáte vlastnoručně. Ano, jak můžete správně tušit, tato varianta je časově náročná a hlavně nemusíte pokrýt všechny produkty na trhu.

Mnohem efektivnější cestou je využití srovnávacích portálů. Ty vám umožní porovnat nejzajímavější nabídky na trhu od desítek poskytovatelů. Ať už budete hledat bankovní či nebankovní půjčku, máte jistotu, že najdete tu nejlepší.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…