Prognózy odborníků spojené s předpokládaným růstem úrokových sazeb u půjček a také hypoték přechází z domněnek ke skutečnostem. Dnes už je téměř na sto procent jisté, že nadcházející měsíce sebou přinesou pozvolné navyšování. Postarala se o to sama Česká národní banka, která tak trochu zamávala s mezibankovním trhem.

Navýšení úrokové sazby PRIBOR

Zkratka PRIBOR (neboli Prague Interbank Offered Rate) určuje velikost úrokových sazeb na mezibankovním trhu podle délky splatnosti. A poslední tříměsíční sazba PRIBOR hovoří za vše. Její nárůst o 0,15 % je předpokladem, že dojde k postupném zvýšení úroků. Centrální banka ostatně sama zvýšila sazby o 0,2 % bodu na pražském mezibankovním trhu. Zůstává samozřejmě pravdou, že jednotlivé bankovní instituce na takové zvýšení reagují pozvolna, popřípadě hodně nenápadně. Poplatky se snaží zakomponovat do existujících produktů a všemožně je skrýt.

Na druhou stranu je tu také stálý konkurenční boj mezi bankovními společnostmi, který drží zvyšování úrokových sazeb na pomyslné uzdě. Důležité je rovněž zmínit, že tu hovoříme o pozvolném vývoji úrokové sazby, takže určitě nehrozí horentní zdražování během několika dnů a nutnost pořizovat nové věci a nemovitosti za starých smluvních podmínek.

Úrok s úrokem jdou ruku v ruce

I přes relativně negativní zprávy zmiňované výše vám alespoň částečně uděláme radost. Česká národní banka se postarala o pozvolný růst sazeb všeho druhu. Narážíme tím na spořicí účty. Ano, i když vzrostou úroky u půjček a hypoték, narostou také u těchto typů účtů sloužících pro zhodnocování vkladů. Máte tak šanci obdržet zase o několik korun navíc. Otázkou však zůstává, zda tento nárůst alespoň částečně dožene a pokryje růst úroků u úvěrů. Nechme se překvapit, co přinesou následující měsíce…

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…