Bankovní a nebankovní firmy dělají všechno proto, aby přilákali co největší počet klientů. Mnohdy k tomu využívají metody ne zcela korektní. Slibují příjemné věci, na které samozřejmě vždy slyší velké množství zájemců, výsledek je však trochu odlišný. Na co si dát pozor, abyste se nesplálili se svou půjčkou?

Jak si půjčit peníze a nenaletět…

Jestliže nechcete být zklamáni při žádosti o hypotéku nebo klasický spotřebitelský úvěr, dejte si pozor na následující věci.

  • Bezkonkurenční úrok? Nikoliv, jen vysoká hodnota RPSN
  • Nepředvídatelné poplatky za… cokoliv
  • Snížení měsíčních splátek při refinancování

Bezkonkurenční úrok? Nikoliv, jen vysoká hodnota RPSN

Pojďme se seznámit s první modelovou situací. Banka či nebankovní společnost vám prostřednictvím letáků či vizuální reklamy nabízí zvýhodněnou úrokovou sazbou. Jenže, v takovém případě byste se měli mít na pozoru. Některé firmy a instituce totiž zcela úmyslně vypichují samostatnou úrokovou sazbou. Jenže právě ta může mít do jisté míry nevypovídající hodnotu, protože je oproštěna od jakýchkoliv poplatků. Tou správnou hodnotu je roční procentuální sazba nákladů označovaná, jako RPSN. V ní jsou započítány také ostatní skryté platby. Proto se můžete často setkat s případem, že klasický úrok je nižší, než hodnota RPSN.

Víte, že: Úrok a RPSN není totéž?

Nepředvídatelné poplatky

Dalším častým scénářem je to, že vám budou přislíbeny nejrůznější služby navíc, avšak bez jedné velice podstatné informace. Že tyto bonusy jsou spjaty a jistými platbami, popřípadě jsou zdarma jen za určitých podmínek. To se týká například předčasného uhrazení závazku, mimořádných splátek, odkladu splátek, změny termínu data splatnosti a podobných věcí. Vše je možné, jen to nemusí být zdarma, proto se ptejte, prověřujte a buďte v tomto směru obezřetní.

Snížení měsíčních splátek při refinancování

Refinancování, konsolidace neboli slučování úvěrů. To jsou případy, kdy také často dochází k vychytralému klamání zákazníka ve finanční tísni. Pokud vám někdo nabídne náhradu vašeho stávajícího závazku za lepší, s mnohem výhodnějšími podmínkami, zaměřte se na jedinou věc. Jsou nové a nižší měsíční splátky opravdu spojeny se stejnou dobou splatnosti či nikoliv? Sliby jsou totiž jedna věc a realita ta druhá. Ke snižování mnohdy dochází zcela uměle, a to ne vlivem úrokové sazby, ale za přispění prodloužení termínu splatnosti. Nový úvěr sice budete platit po menších sumách, ale podstatně delší doby, takže i více zaplatíte.

Dobrá rada na závěr…

Buďte v oblasti bankovních a nebankovních úvěrů dostatečně obezřetní a nenechte se omámit nejrůznějšími slogany. Ano, některé jsou pravdivé, jiné zase nikoliv. Nic však nedáte za to, když si vše důkladně prověříte.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…