Bankovní půjčky jsou oblíbeným artiklem finančního segmentu. Na trhu můžete narazit na bezpočet bank nabízejících klientům své služby. Banky jsou společnosti, kterým byla udělena bankovní licence, jež je do jisté míry předpokladem špičkových služeb a dodržování určitého kodexu. U banky na vás zkrátka čekají férové podmínky. Ty u vybraných nebankovních společností nemusí být skutečností.

Bankovní úvěry jsou spolehlivé, ale méně dostupné

Každý produkt na současném trhu má své klady a zápory. Nejinak je tomu také u bankovních půjček. Nežli se tedy vydáte do jakékoliv banky, nalijme si čistého vína. Prostřednictvím následujících řádků vám představíme zásadní výhody a zároveň určité nevýhody bankovní sféry.

Výhody bankovních půjček

První největší klad jsme tak trochu naťukli už v úvodu tohoto článku. Je to férový přístup k zákazníkovi, který je značně ovlivněn tím, že banka disponuje bankovní licencí. Takové společnosti jsou pak pod dohledem České národní banky, musí se ke svým klientům chovat férově a samozřejmě plnit mnoho zákonem daných podmínek. V tomto ohledu se tedy můžete spolehnout na patřičné záruky.

U bankovních domů je (narozdíl od nebankovních poskytovatelů) příjemné, že mají bezpočet poboček po celém území České republiky. V každém velkém městě jich najdete řádově jednotky. Dnes už ale i na menším městě narazíte alespoň na jednu bankovní instituci. Pakliže vyžadujete osobní kontakt s bankovním úředníkem, tento předpoklad vás jednoznačně ohromí.

Nízké úroky a rychlé převedení peněz

Kapitolou samou o sobě jsou úrokové sazby bankovních půjček. Ty jsou oproti těm nebankovním mnohdy menší a přislibují tak výhodnější splátkové podmínky. Vše samozřejmě závisí na volbě konkrétní banky a vybraného produktu. Ten se však může stát zárukou té nejnižší úrokové sazby na trhu. Ač se může zdát menší rozdíl v úrocích zanedbatelný, ve výsledku udělá opravdu hodně.

Mnohé klienty prahnoucí po rychlém vyplacení peněz banky také jistě potěší. Vzhledem k tomu, že výplata obvykle probíhá na účet vedený u dané bankovní společnosti, jsou peníze po podpisu smlouvy přispány na kontě v řádu hodin nebo dokonce okamžitě. V tomto směru jsou bankovní půjčky dostupné 24 hodin denně a 365 dnů v roce. Navíc s penězi máte možnost okamžitě nakládat, ať už je následně převedete na jiné bankovní konto či vyberete z bankomatu.

Využijte předschvalený úvěr, peníze obdržíte rychleji

O rychlosti a přístupnosti bankovního úvěru vypovídá i možnost předschválené půjčky. Ta se týká hlavně banky, u které využíváte řadu produktů již delší dobu a chodí vám k ní výplata. Pak vám sama banka, aniž byste museli něco dokládat, nabídne možnost čerpat úvěr v požadované výši a je pouze na vás, zda jej využijete či nikoliv.

Nevýhody bankovních půjček

V rámci objektivity je třeba přistoupit také k prezentaci záporných vlastností bankovních úvěrů. Mnohdy se totiž výše prezentované klady mohou poměrně rychle přeformulovat do negativ. Jedním ze záporů může být zhoršená dostupnost na první pohled nízké a lákavé úrokové sazby. Ta totiž bude přístupná jen vybraným klientům s vynikající platební morálkou, dobrou historií a odpovídajícím příjmem. Ano, takoví lidé mohou bez sebemenšího problému získat ten nejvýhodnější úrok na trhu.

Onen zmiňovaný férový přístup, výhodný úrok a ostatní prezentované klady jsou vykoupeny ještě jednou nevýhodou. A tou je složitější a zdlouhavější prověřování klienta. Bankovní půjčky jsou totiž poskytovány jen těm, kdo je dokáží opravdu bez problému splácet. Při žádosti o úvěr se tak musíte připravit na několik základních požadavků.

  • Velikost příjmu v odpovídající výši
  • Čistý registr dlužníků
  • Popřípadě nemovitost v odpovídající hodnotě určená k ručení

Jedině když budete skutečně bonitním klientem, uspějete v procesu schválení bankovní půjčky a domůžete se slibované úrokové sazby.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…