Když se rozhodnete podnikat v libovolném oboru, měli byste určitě disponovat znalostmi v daném segmentu, zkušenostmi, business plánem a v neposlední řadě odpovídajícím finančním obnosem. Peníze jsou totiž hybným nástrojem současné doby, a v podnikání to platí dvojnásob. Dnes už se však nemusíte spoléhat pouze na své vlastní úspory. Když potřebujete investovat do živnosti, využijte k tomu adekvátních úvěrových produktů. Podnikatelé mají v tomto směru celkem na výběr.

Kreditní karty pro podnikatele

Nejprve se pojďme zaměřit na prezentaci půjčky, která je spíše menšího charakteru. S kreditními kartami má spousta lidí zkušenost z běžného života. Hodně bank a nebankovních společností však nabízí možnost využít takový produkt i v rámci podnikání. Jako živnostníci můžete získat zajímavou finanční rezervu v podobě kreditní karty. S kreditními kartami se pojí několik důležitých informací a pravidel, jak s nimi nakládat:

  • Počítejte s pravidelným měsíčním poplatkem
  • Dle vaší celkové bonity vám bude před-schválen úvěr v odpovídající výši
  • Vždy se snažte peníze vrátit v bezúročném období, jinak platíte velké úroky navíc

Určitou alternativou kreditní karty může být ještě kontokorent. Tento bankovní produtk se ale nicméně vztahuje pouze k vašemu podnikatelskému účtu, kde máte možnost čerpat do mínusu.

Leasing na automobil

Většina podnikajících subjektů potřebuje ke svému businessu automobil. O tom není žádných pochyb. Pokud na nové auto nemáte dostatek peněz, využijte úvěr. Zapomeňte však raději na ten klasický spotřebitelský a spolehněte se na financování vhodné pro tyto potřeby. S pomocí leasingu budete splácet auto, které nebude vaším majetkem. Vy jej ale posléze můžete odkoupit nebo jej přenecháte leasingové společnosti a využijete jiný vůz. V takovém případě jde vlastně o placený pronájem. V tomto ohledu máte na výběr. Podrobněji toto téma rozebíráme na partnerském webu: OKfin.cz.

  • Finanční leasing
  • Operativní leasing

Účelový úvěr pro podnikatele

Nejčastějším typem půjčky pro podnikatelské potřeby je účelový úvěr zaměřený právě na živnostníky. K němu lze přijít nejenom v bankovním domě, ale také u nebankovních společností. Jednotlivé nabídky se mezi sebou liší především svou hodnotou, délkou splatnosti, velikostí úrokové sazby a přidruženými podmínkami. V případě účelového podnikatelského úvěru si musíte uvědomit, že peněžní prostředky získané tímto způsobem je třeba využít k podnikatelským aktivitám. K ničemu jinému. Mnohdy mohou být peníze vypláceny na základě předkládaných faktur za provedené investice. Pokud byste měli zájem použít peníze i k jiným účelům, musíte se poohlédnout po neúčelových půjčkách pro podnikatele. U nich ale počítejte s vyšší úrokovou sazbou a tím, že na žadatele jsou kladeny větší nároky z pohledu celkové bonity.

Specifické podnikatelské úvěry

Výše zmiňované typy půjček pro podnikatele lze považovat za nejčastější. Kromě nich se na trhu můžete setkat i s jinými produkty. Jednou z variant jsou kupříkladu investiční fondy, s pomocí nichž budete rozšiřovat velikost svého podnikatelského portfolia. Alternativou jsou i provozní úvěry. Ty naopak slouží pro financování nových zařízení a strojů v provozu. Jde o speciální půjčky zaměřené právě pro řešení těchto potřeb. V obou případech jde o východiska, která jsou dostupná nejenom velkým firmám, ale také menším živnostníkům. A pokud jste náhodou majestátní společností, jež potřebuje vyšší peněžní injekci, můžete se zaměřit třeba na úvěry se zárukou evropského investičního fondu. Ty už pochopitelně vyžadují podstatně větší administrativní procesy a zároveň je nutné splnit řadu povinností.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…