Bydlení je bezpochyby snem každého z nás. Je však mezi námi velice malé procento těch, kdo si jej mohou pořídit z vlastních úspor. Navíc nyní, kdy se ceny nemovitostí především ve větších městech šplhají do závratných výšin (srovnatelný byt například může dnes stát i o 1/3 víc než před rokem). I přesto, že nemáte dostatek vlastních úspor, je tu možnost financovat bydlení jinak. A právě se čtyřmi nejčastějšími způsoby vás nyní seznámíme.

Hypotéční úvěr

Hypotéka je pravděpodobně nejpoužívanějším finančním východiskem pro pořízení rodinného domu nebo bytu. A to i přes nejrůznější nová doporučení ČNB běžným bankovním domům, jež stěžují získání tohoto úvěru. Hypotéky jsou oblíbené především pro svoji nízkou úrokovou sazbou. Vyšší dlužnou částku si můžete rozložit v delším časové období a zároveň máte dostatek možností, jak peníze utratit.

  • Nákup nemovitosti
  • Výstavba nemovitosti
  • Modernizace či rekonstrukce nemovitosti

Je zároveň pravdou, že peníze z hypotéky není možné využít jiným způsobem než pouze na financování budoucího objektu určeného k bydlení.

Stavební spoření

Jestliže tohoto produktu dlouhodobě využíváte ke zhodnocování svých peněžních prostředků, pak se vám stane také pomocnou rukou při investici do nemovitosti. K tomu totiž stavební spoření primárně slouží. Jedinou podmínkou je fakt, že musíte mít naspořenou dostatečnou částku a splňovat navíc všechny náležitosti pro získání plnohodnotného a řádného úvěru. A pokud takové podmínky ještě nesplňujete, má pro vás stavební spoření náhradní plán. Tím je tzv. překlenovací úvěr, ten je ovšem spojen s vyšší úrokovou sazbou. Z překlenovacího úvěru můžete postupem času přejít na úvěr řádný.

Americká hypotéka

Trochu odlišný typ hypotéky, než jakou jsme popisovali v úvodu tohoto článku. Americká hypotéka se od té klasické liší v tom, že peníze z ní můžete použít v podstatě na cokoliv. A to nejenom na výstavbu či koupi nemovitosti. Zároveň musíte počítat s tím, že ručit budete objektem odpovídající hodnoty. Tento nadstandard spojený s neomezeným využíváním peněžních prostředků je samozřejmě vykoupen trochu vyšší úrokovou sazbou než u klasického hypotéčního úvěru.

Spotřebitelská půjčka

Poslední možnost zmiňujeme víceméně „do počtu“. Klasická bankovní či nebankovní půjčka je totiž spojena s vyšším úrokem a menším finančním obnosem, takže se úplně nehodí k financování celé nemovitosti. Peníze však můžete použít na některé části výstavby, rekonstrukce a interiérového vylepšení. V tomto ohledu vás dokonce nikdo nemusí kontrolovat. V jejím případě máte daleko větší šanci na získání peněz než u hypotéky. Upotřebit můžete také neúčelových typů spotřebitelských úvěrů, které aplikujete v podstatě na cokoliv.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…