Chaty a chalupy jsou lákadlem pro mnoho nás, jsme zkrátka národem chalupářů. Není se proto čemu divit, že lidé s nadšením investují do tohoto typu nemovitosti a jen co to čas dovolí, odjíždí relaxovat a pracovat na chalupu. Pokud patříte mezi takové šťastlivce a v minulosti jste si koupili postarší a tradiční chalupu, možná nyní řešíte jednu zásadní otázku. Abyste zachovali kvalitu a dlouhověkost stavby, je zapotřebí investovat peníze do rekonstrukce. Jestliže budete chtít dodržet historický charakter chaty či chalupy, pak vám nezbyde nic jiného než investovat větší peněžní sumu.

Jak získat peníze na rekonstrukci?

A právě v tomto okamžiku se můžete setkat s prvním problémem. A tím bude nedostatek finančních úspor. Nic si z takové situace však nedělejte, protože ji lze řešit hned několika způsoby. Využít k tomu můžete některého z dostupných úvěrových produktů, s nimiž vás seznámíme v následujících řádcích.

Bezúčelová půjčka

Jako první se zaměříme na bezúčelový úvěr neboli půjčku na cokoliv. K té se díky neznalosti finančního trhu přiklání velká spousta klientů. Jak už prozrazuje tato kategorie, jde o půjčky, v rámci nichž není třeba dokládat, k čemu peníze potřebujete. A to je asi jedna z největších výhod bezúčelové půjčky. Mezi ty ostatní patří také to, že se vyhnete jakékoliv náročnější administrativě a složitému papírování. Stačí, když prokážete svoji dostatečnou bonitu, respektive schopnost splácet požadovanou sumu a pravděpodobně nic dalšího vám nebude stát v cestě. Díky tomu obdržíte i poměrně rychle peníze na účet. Jenže, bezúčelová půjčka má i jisté nevýhody, a to díky výše uvedeným kladům. Tím nejzásadnějším je bezpochyby vyšší úroková sazba. Počítat musíte s tím, že vypůjčenou částku asi dost přeplatíte. Zároveň si budete omezeni i předem danou délkou splatnosti.

Účelová půjčka

Opakem bezúčelové půjčky je ta účelová. V jejím případě narazíte na lepší splátkové podmínky. A to z jediného prostého důvodu. Peníze můžete využít jen k jedinému účelu, a ten musí být navíc ve spojení s bydlením. To by neměl být u rekonstrukce chalupy žádný problém. Abyste se domohli lepších splátkových podmínek, delší doby hrazení a nižší úrokové sazby, nemine vás trochu složitější papírování. Počítat musíte hlavně s tím, že na financování jednotlivých prací budou peněžní prostředky s největší pravděpodobností uvolňovány postupně. A to na základě předkládaných dokladů za materiál a za práce řemeslníků. Pro někoho komplikace, pro jiného zase způsob, jak ušetřit.

Úvěr ze stavebního spoření

Třetí variantou financování rekonstrukce chalupy je využití úvěru ze stavebního spoření. Jistým předpokladem je to, že tento spořicí produkt využíváte a v ideálním případě máte už něco naspořeno. I díky tomu se totiž dostanete k lepší úrokové sazbě a vůbec k výhodnějším splátkovým podmínkám. Úvěr ze stavebního spoření je z pohledu administrativy pravděpodobně tím nejnáročnějším. Splňovat musíte řadu podmínek, abyste se vůbec dopracovali k adekvátní peněžní sumě. Navíc, úvěr ze stavebního spoření zaměřený na rekonstrukci chalupy neposkytují všechny stavební spořitelny na trhu. Tato volba je tedy zcela individuální a ovlivňují ji z části faktory související s dlouhodobým využíváním tohoto finančního produktu. Jak je však vidět, při rekonstrukci chalupy jednoduše máte na výběr. Stačí si jen ujasnit, jaký druh půjčky pro vás bude nejzajímavější.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…